KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

SAĞLIK BAKANLIĞI HER 100 BİN KİŞİDEKİ COVİD 19 VAKA SAYISINI AÇIKLADI

GEBELERDE KORONA VİRÜS RİSKİ ARTTI

AŞI İÇİN GELEN VATANDAŞIN AŞISINI SAĞLIK MÜDÜRÜ BENLİ YAPTI

BİLİM KURULU ÜYESİ PROF. DR. ÇELİK’TEN AÇIKLAMALAR

AŞI YAPTIRMAYAN HAMİLE KADIN TEDAVİ GÖRÜYOR

TÜRKOVAC’DA PROBLEM YOK

ÇİFT AŞILI VATANDAŞA KARANTİNA YOK

"EN UFAK GRİP BELİRTİSİNDE DAHİ ECZANEDEN ÖNCE HASTANEYE GİDELİM"

BÜYÜKŞEHİR’DEN İLK YARDIM SERTİFİKA YENİLEME EĞİTİMİ

VAKA SAYILARINDA EN ÇOK ARTIŞ OLAN KAYSERİ'DE BAŞKAN UYARDI

KORONA VİRÜSTE 'ÇOCUK' KORKUSU

KAYSERİ’DE COVİD 19 VAKA ARTIŞI HIZ KESMİYOR

MOBİL SAĞLIK EKİPLERİ DAĞ, TEPE DEMEDEN VATANDAŞLARI AŞILIYOR

LİSE ÖĞRENCİSİ ZORLU YOĞUN BAKIM SÜRECİNİ ATLATTI

SİVRİSİNEK LARVALARINDA BİLİNMEYEN TEHLİKE

KAYSERİ PANDEMİDE 4. DALGAYI YAŞIYOR

Gürkan Ofis Mobilyaları

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ´NDEN ÜNİVERSİTELİLERE

?ORGAN BAĞIŞI´ EĞİTİMİ?

İl Sağlık Müdürlüğü, üzerinde hassasiyetle durduğu ?Organ Bağışı´ konusunda yürüttüğü farkındalık eğitimlerine ara vermeden devam ediyor. Düzenlenen eğitimler kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü, İl Müftülüğü ve Erciyes Üniversitesi Rektörlüğü iş birlikteliğinde Erciyes Üniversitesi öğrencilerine ?Organ Bağışı´ konusunda farkındalık eğitimi gerçekleştirildi?

?Organ Bağışı´ konusunda farkındalık oluşturmayı hedefleyen eğitimleri kapsamında 7-11 Ekim tarihleri arasında Eğitim Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi öğrencilerine, Organ Bağışı hakkında bilgilendirme yapıldı. Her gün farklı fakültede düzenlenen ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği eğitimlerin sonunda, kurulan stantlar aracılığı ile organ bağışında bulunmak isteyen öğrencilerin bağışları alındı.

Eğitimin açılışında konuşan, Erciyes Üniversitesi Organ Transplantasyonu Kurulunda Öğretim Üyesi olarak görev yapan Sibel Seçkin Pehlivan; ?Sağlık Müdürlüğü´nün destekleri ile organ bağışı hakkında üniversitemizde okuyan arkadaşlarımızı bilinçlendirerek farkındalık oluşturmak için bir organizasyon düzenledik. Herkesin organ bağışlarını bekliyoruz? şeklinde konuştu?

İl Sağlık Müdürlüğü olarak organ bağışı konusunda farkındalığı artırmak için birçok farklı etkinlik ve eğitim düzenlediklerine vurgu yapan İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Ahmet Ceylan´da ?Bu eğitimlerde, organ bağışı ile alakalı bilgileri hekim arkadaşlarımız verirken, dini konuda tereddütleri gidermek üzere müftülüğümüzün görevlendirdiği bir din görevlimiz de yer almakta. Onlar vasıtasıyla bilgilendirmede bulunarak, organın hangi şartlarda alındığını, kimlerin hangi şartlarda organlarını bağışladığını, sonrasında ne şekilde işlemler yapıldığı ve hukuki güvencelerin neler olduğu hususunda geniş bir bilgi veriyoruz. Eğitim sonrası açmış olduğumuz stantlarda ise organ bağışında bulunmak isteyenlerin bağış taleplerini kabul ediyoruz. Bize bu imkânı tanıyan başta İl Sağlık Müdürümüz olmak üzere, Rektörlüğümüze, yine bu salonları bize tahsis ederek eğitim vermemizi sağlayan dekanlığımıza, katılım sağlayan öğrenci arkadaşlarımıza, desteklerini bizden esirgemeyen İl Müftülüğümüze ve kıymetli hekimlerimize teşekkür ederim? değerlendiresinde bulundu?

İl Müftülüğü tarafından görevlendirilen ve öğrencileri manevi konularda aydınlatan Özvatan İlçe Müftüsü Bilal Dut ise ?Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü ile Kayseri İl Müftülüğünün beraber organize ettiği organ bağışı farkındalık eğitimi için öğrencilerimizle bir araya geldik. İnanıyorum ki toplumumuzda çok zayıf olan organ bağışı kampanyasına bir farkındalık oluşturduğumuz kanaatindeyim. Rabbimizin Maide Suresinde ifade buyurduğu ?Bir insanı dirilten, tüm insanlığı diriltmiş gibidir. Bir insanı öldüren tüm insanlığı öldürmüş gibidir´ ifadesince, bir insana organ bağışında bulunmak suretiyle tüm insanları diriltme anlamında sevap kazanacağımızı İfa etmek istiyoruz. Ben de bugün, İl Sağlık Müdürlüğümüzün yapmış olduğu organizasyon çerçevesinde organlarımı bağışlıyor ve toplumuzu bu konuda duyarlı olmaya çağırıyorum? ifadesini kullandı?

Eğitime katılarak organlarını bağışlayan, Sınıf Öğretmenliği Öğrencisi Sena Ceyhun´da, organ bağışı programı kapsamında farkındalık oluşturmak için organlarını başlamaya karar verdiğini dile getirerek, herkesi organlarını bağışlamaya davet etti.