KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 

4. KİTAP FUARI'NDA HEDEF 800 BİNİN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ

KIZILAY'DAN BAŞKAN PALANCIOĞLU'NA ZİYARET

ULAŞIM A.Ş.'DEN 3 BİN FİDAN

KUMSMALL AVM YÖNETİMİNDEN TURKOVAC ÇAĞRISI

KAYSERİLİ GENÇLER, AB-TÜRKİYE İKLİM FORUMU’NDA BULUŞTU

EN KAPSAMLI 'ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ' HİZMETE BAŞLIYOR

3 ARALIK ENGELLİLER GÜNÜ MESAJLARI

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR 18 MESLEK ODASI TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

KAYSERİ 4. KİTAP FUARI KAPILARINI AÇIYOR

MELİKGAZİ’DE 10. OKULUN YAPIMI BAŞLIYOR

YOLCU OTOBÜSLERİNE 'KIŞ LASTİĞİ' DENETİMİ

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’DAN ‘GÖĞDERE YOLU’ MÜJDESİ

17. NOTER TACETTİN VELİ MAHALLESİ’NDE AÇILDI

YENİDOĞAN MAHALLESİNE YENİ AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ

MELİKGAZİ'DE İMARSIZ YAPILARA GEÇİT VERİLMİYOR

ÖZDOĞAN: “TÜM EKİBİMİZLE GÖREVİMİZİN BAŞINDAYIZ”

Anahtar Kelimeler: MAAŞLARINA YÜZDE .
Gürkan Ofis Mobilyaları

İŞÇİ MAAŞLARINA YÜZDE 41.44 ZAM  

Kayseri Şeker’de çalışan bin 163 işçiyi kapsayan, 2 yıllık toplu sözleşme çerçevesinde işçi maaşlarına sosyal yardımlarla birlikte toplamda yüzde 41.44 oranında zam yapıldı.

Kayseri Şeker’de çalışan bin 163 sendikalı işçi, toplu sözleşme sevinci yaşadı. Kayseri Şeker ile Şeker İş Sendikası arasında 29. Dönem Toplu İş Sözleşmesi törenle imzalandı. Kayseri Şeker 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu’nda düzenlenen törene; Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Şeker İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, Kayseri Şeker Başkanı Hurşit Dede, yönetim kurulu üyeleri, Kayseri Şeker Genel Müdürü İsmail Gedik, Şeker İş Sendikası Şube Başkanı İbrahim Dayı ve işçiler katıldı. Törende konuşan Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, şeker sektörünün yaşadığı tüm sıkıntılara rağmen, Kayseri Şeker’in işçisine en yüksek maaşı verme iradesini ortaya koyduğuna dikkat çekti. Şeker İş Sendikası ile yapılan müzakerelerde anlaşılan zam oranına yönetim kurulu olarak da ilave yaptıklarını ifade eden Başkan Akay konuşmasında şu görüşlere yer verdi;   "Aslında görüşmelerde bir sonuca varılmış, bu varılan sonuç üzerine yönetim kurulumuz bir değerlendirme yaptı. Sendika ile yapılan müzakereler,  birinci 6 ayda yüzde 11, ikinci 6 ayda yüzde 5, üçüncü altı ayda yüzde 5 ve dördüncü 6 ayda yüzde 4 şeklinde sonuçlanmıştı. Ama yönetim kurulumuz dedi ki 'bizimde çalışanlarımıza bir ilave yapmamız haktır,  doğrudur,  gereklidir'. Bütün zorluklara rağmen, bütün sıkıntılara rağmen, zarar ediyor olmasına rağmen, yönetim kurulu birinci 6 ay için yüzde 12, ikinci 6 ay için yüzde 6, üçüncü 6 ay için yüzde 6 ve dördüncü 6 ay için yüzde 5 olarak zam yapma kararı verdi. Bu toplamda aslında birleşik olarak yüzde 36'lık bir orana tekabül ediyor, fakat sosyal yardımlarla beraber yüzde 41.44'e tekabül ediyor. Bu oran da diğer fabrikalarla kıyaslandığı zaman Kayseri Şeker çalışanlarına en yüksek ücreti verme noktasındaki iradesini tekrardan tescil etmiş oldu. Allah hayırlı uğurlu eylesin. Alın terlerinin karşılığını ağız tadıyla yemeyi nasip etsin."

Şeker İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök ise törende yaptığı konuşmada Kayseri Pancar Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay’a gerek şeker sektörünün sıkıntıları konusunda tek başına verdiği mücadele ve gerekse işçi maaşlarına zam konusunda ortaya koydukları fedakarlıktan dolayı teşekkür etti. Genel Başkan Gök konuşmasını şöyle sürdürdü;   "Şeker İş Sendikası olarak, şeker sanayinde yıllardır örgütlü olan bir sendika olarak şunu söylemek istiyorum. Şeker sektörü gerçekten çok zor bir durumda, şeker sektöründe yıllarca bu kültürle yaşayan bu kültürle iş yapan işletmelerimiz kendilerine fedakarlık etmek suretiyle zamları verdiler”