KAYSERİ ‘ALTIN BEBEK DOSTU´ İL OLMAYA HAK KAZANDI
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ´NÜN ÇALIŞMALARI MEYVELERİNİ VERMEYE BAŞLADI
Tarih: 6.10.2018 13:55:07/ 561okunma / 0yorum

Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü, hastane uygulamalarının yanı sıra yaptığı sosyal aktivitelerle bölge halkının anne sütü ve emzirme konularında bilinçlendirilmesini sağladığı için ‘Altın Bebek Dostu İl´ olmaya hak kazandı ve Sağlık Bakanlığı tarafından ´Altın bebek İl Dostu Plaketi´ ile ödüllendirildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından anne ve çocuk sağlığı hizmetleri kapsamında çocuk sağlığının korunması, hastalıkların azaltılması, ölümlerin önlenmesi amacıyla diğer çocuk sağlığı programlarıyla birlikte “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” yürütülüyor.

Bu program çerçevesinde, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlıkları ve doğum hizmeti veren hastanelerden oluşturulan ekipler, konu ile ilgili eğitiliyor ve aldıkları eğitim doğrultusunda da hastane uygulamalarını geliştiriyor.

Hastane uygulamalarının yanında yaptıkları sosyal aktivitelerle bölge halkının anne sütü ve emzirme konularında bilinçlendirilmesini sağlayan iller arasında başarılı olanlar ‘Altın Bebek Dostu İl Plaketi´ ile ödüllendiriliyor.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan bu proje kapsamında, Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından Kayseri´de bulunan hastanelerde ve aile sağlığı merkezlerinde başarılı programlar planlanarak hayata geçirildi. Bunun yanında vatandaşlara yönelik anne sütü ve emzirme konusunda fakındalık oluşturmakamacıyla birçok sosyal çalışmaya imza atıldı ve Kayseri “Altın Bebek Dostu İl”olmaya hak kazandı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonu´nda düzenlenen ve Kayseri´nin yanı sıra 9 ilin sağlık müdürlerinin de katıldığı törende; Kayseri´nin ödülünü İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Ramazan Benli ve Çocuk Ergen ve Kadın Üreme Sağlığı (ÇEKÜS) birim sorumlusu Dr. Arife Tülay Uludağ aldı.

BENLİ: “ANNE SÜTÜ, BEBEĞİN İLK AŞISIDIR”

Ödül töreninde bir konuşma yapan İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli, anne sütünün bebeğin ilk aşısı olduğuna vurgu yaparak, “Bebekler için en iyi ve en doğal besin kaynağı olan anne sütü bir yaradılış harikasıdır. İçerdiği besin öğeleriyle bebekte büyüme ve gelişmeyi sağlayan mükemmel bir besindir. Bebeklerde oluşabilecek birçok enfeksiyonun önlenmesinde önemli bir silahtır. Dünyada her sene 1 milyondan fazla bebek ve çocuğun yeterli anne sütü almadığı için ishal, solunum yolu gibi enfeksiyon hastalıklarından dolayı öldüğü bilinmektedir. Bu nedenlerle emzirmenin korunması, desteklenmesi ve yaygınlaştırılması gereklidir. Tüm bu gerekçelerle emzirmenin özendirilmesi, teşvik edilmesi ve sürdürülmesinin sağlanması bebek sağlığı ve gelişimi açısından önemli bir konudur” dedi.
Kaynak: KURUM BÜLTENİ

Anahtar Kelimeler: KAYSERİ ALTIN BEBEK DOSTU OLMAYA KAZANDI
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
22 Şubat 2019 Cuma
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL