KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

AŞI ÇALIŞMALARINDA YÜKSEK ORANDA KARŞILIK OLDU

Benli: "Toplumumuzun belli bir kesimi aşılandıktan sonra pandeminin çıkışında ki ışık büyümüş olacak"

BÜTÜN ZORLUKLARI KORONA VİRÜSÜ YENMEK İÇİN AŞIYORLAR

KAYSERİ'DE SAĞLIK ÇALIŞANLARI ÇETİN KIŞ ŞARTLARINA RAĞMEN AŞILAMAYI SÜRDÜRÜYOR

“TURP” DEYİP GEÇMEYİN

FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR?

KAYSERİ’DE TAZİYE EVLERİ VAKA SAYILARINI ARTIRIYOR

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli: “’Rahmetlinin ölüm yıl dönümü diyerek’ yemek yaptırıp toplanmalar görülüyor”

VAKA SAYISI ARTAN KÖY KARANTİNAYA ALINDI

CÜCÜN MAHALLESİ 10 GÜN BOYUNCA KARANTİNADA

SIHHAT PROJESİ KAPSAMINDA

KAYSERİ SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NE 2 ARAÇ TAHSİS EDİLDİ

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ BENLİ

AŞI ÇALIŞMALARINI YERİNDE DEĞERLENDİRDİ

KORONA VİRÜS AŞISI, 2. DOZDAN SONRA VİRÜSÜN BULAŞICILIĞINI AZALTTI

Toker: “Aşının 2. dozdan sonra virüsün bulaşıcılığını azalttığı ve bulaşsa dahi hastalığı çok hafif, hatta belirsiz semptomlarla geçirildiği saptandı”

VALİ ŞEHMUS GÜNAYDIN KORONA VİRÜS AŞISI OLDU

VALİ GÜNAYDIN KORONA VİRÜS AŞISININ İLK DOZUNU YAPTIRDI

ALPASLAN BAKİ ERTEKİN YERLİ AŞI İÇİN GÖNÜLLÜ OLDU

ERTEKİN, FAZ-2 ÇALIŞMASINA GÖNÜLLÜ OLDU

YEŞİLHİSAR – KAYADİBİ MAHALLESİ KARANTİNAYA ALINDI

MAHALLEDEKİ OKULDA EĞİTİM 10 GÜN UZAKTAN DEVAM EDECEK

BROKOLİ’NİN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

“BROKOLİ KANSERİ ÖNLEYİCİ  EN GÜÇLÜ SEBZEDİR”

“KEREVİZ” DEYİP GEÇMEYİN BOL BOL TÜKETİN

YÜKSEK TANSİYONA KARŞI ETKİLİ, KANSERE KARŞI KORUYUCU

ERÜ’DEN PROSTAT KANSERİ TEDAVİSİNDE YERLİ VE MİLLİ TEDAVİ YÖNTEMİ

DE-LAP (DEMİRTAŞ ERCİYES LAPARASKOPİK RADİKAL PROSTATEKTOMİ TEKNİĞİ)

YERLİ AŞIDA FAZ-2 ÇALIŞMASININ İLK DOZU GÖNÜLLÜLERE UYGULANMAYA BAŞLANDI

İNAKTİF ADAY AŞISI FAZ-2 ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA 250 GÖNÜLLÜYE UYGULANACAK

KAYSERİ'DE 46 BİN 406 KİŞİ AŞILANDI

ÜLKE GENELİNDE 2 MİLYON 748 BİN 830 KİŞİ AŞILANDI

Gürkan Ofis Mobilyaları

KAYSERİ TABİP ODASI COVİD-19 AŞI KURULU SAĞLIK BAKANLIĞI’NA ŞÜKRANLARINI SUNDU

“ÜLKEMİZDE COVİD-19 AŞI UYGULAMASININ BAŞLAMIŞ OLMASI SEVİNDİRİCİDİR”

Kayseri Tabip Odası Covid-19 Aşı Kurulu üyeleri yazılı bir açıklama yaparak önceki gün startı verilen aşılama çalışmalarına yönelik hazırlanan dijital altyapının ve organizasyonun mükemmelliğine dikkat çekip gerçekleştirilen başarılı çalışmalar için Sağlık Bakanlığı’na şükranlarını sundu.

Sağlık Bakanlığı’nın aşılama çalışmalarına yönelik gerçekleştirilen dijital altyapının ve organizasyonun mükemmelliğine dikkat çekip şükranlarını sunan Kayseri Tabip Odası Covid-19 Aşı Kurulu üyeleri yazılı açıklamalarında şu ifadelere yer verdiler.

“Ülkemizde Covid-19 aşı uygulamasının başlamış olması sevindiricidir. Uygulamanın ilk gününde yüzbinlerce sağlık çalışanı aşı olmuştur. Dijital altyapının ve organizasyonun çok güzel hazırlanmış olmasından dolayı Sağlık Bakanlığımız yetkililerini, ayrıca uygulamaların hızla ve sorunsuz başlamasından dolayı sağlık sistemimiz içerisinde yöneticisinden uygulayıcısına emeği geçen herkesi tebrik eder, meslektaşlarımız adına teşekkür ederiz.

Aşı uygulamasının başlamasıyla birlikte, beklendiği gibi ortaya çıkan soru işaretleri kurul toplantısında bilimsel veriler ışığında görüşülmüştür. Buna göre;

1.     Hastalığı geçirdikten sonra koruyucu antikor titrelerinin düzeyi ve yeni bir enfeksiyondan korunma süresi kişiden kişiye çok değişkenlik gösterdiği için, ayrıca yeterli bağışıklık oluşmuş olsa bile inaktive aşının yapılmasının bu kişilerde bir sakınca doğurmayacağı öngörüldüğü için, Covid-19 geçiren sağlık çalışanlarının aşı olmalarını öneriyoruz. Bu önerimiz, herhangi bir yöntemle kanındaki antikor seviyesine baktırmış ve farklı miktarda antikor titreleri oluşmuş sağlık çalışanlarını da içermektedir. Koruyucu antikor titresini ölçen standardize bir antikor testi olmadığı için, kişinin antikor düzeyi aşı olup olmama kararını etkilememelidir.

2.     Bugünlerde aşı yaptırma hakkı olduğu halde gerek güncel sağlık sorunları gerekse de tereddüt etme veya başka nedenlerle aşı yaptıramayan sağlık çalışanlarının aşı olma hakkı saklı tutulmalı, daha sonra aşı yaptırabilmeleri Sağlık Bakanlığı tarafından güvence altına alınmalıdır.

3.     Emziren kadınlarda CoronaVac aşısının güvenli olduğuna ilişkin yeterli bilimsel veri bulunmamaktadır. Bununla birlikte, başka birçok inaktive virüs aşısının bu kişilerde güvenle uygulandığı bilinmektedir. Uluslararası sağlık kurumlarının da önerdiği gibi, yüksek riskli grupta olan sağlık çalışanlarından emzirmekte olan kadınlarda aşı yaptırmaları konusunda karar kendi tercihlerine bırakılmalıdır.

Bu ve benzeri tereddütlü konular gündeme geldikçe kurulumuz tarafından görüşülmeye devam edilecektir.

Aşı uygulamalarının bilimsel bilgiler ışığında ve adaletli bir şekilde yürütülmesi çok önemlidir. Aşılanan kişi sayısının güncel olarak Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 aşısı bilgilendirme platformunda paylaşılması çok güzel bir uygulamadır. Bunun yanında, şehirlerde aşılanan kişi sayıları, aşılanan doktor oranı gibi daha ayrıntılı verilerin şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılması, halkımızın aşıya güvenini ve uygulamaların başarısını artıracaktır.”