KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

KORONAVİRÜSTEN ÖLENLERİN SAYISI 108'E, VAKA SAYISI 7402'YE YÜKSELDİ

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, bugün koronavirüsten 16 hastanın hayatını kaybettiğini, vefat eden sayısının 108'e vaka sayısının ise bin 704 kişi artarak 7 bin 402'ye yükseldiğini açıkladı.         

TALAS'TA VATANDAŞLARA HİJYEN ÇANTASI

10 BİN ADET HİJYEN ÇANTASI DAĞITILDI

39 BARO BAŞKANI’NDAN TBB’YE DESTEK ÇAĞRISI

TBB İLE BİRLİKTE OLUNACAĞI DUYURULDU

PANDEMİ KURULU TOPLANDI

VALİ GÜNAYDIN PANDEMİ KURULU’NA BAŞKANLIK YAPTI

BERNA GÖZBAŞI'DAN ANLAMLI BAĞIŞ

Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü’ne maske yapımında kullanılmak üzere kumaş desteğinde bulundu

MELİKGAZİ’DE KAYAPULU MEZARLIĞINI’NIN TESCİLİ

İMAR PLANLARINA İŞLENDİ

VALİLİK İZİN VERMEDEN ŞEHİRLERARASI SEYEHAT YASAK

ŞEHİRLERARASI SEYAHATLER VALİLİK İZNİNE BAĞLANDI

TOPLU ULAŞIMA SOSYAL MESAFE AYARI

RAYLI SİSTEM VE OTOBÜSLERDE ARALIKLI OTURMA DÜZENİNE GEÇİLDİ

KAYSERİ'DE YENİ KOVİD-19 TEDBİRLERİ UYGULANMAYA BAŞLANDI

Park, mesire alanı, ören yeri gibi noktalarına giriş belediye ekiplerince kapatıldı

THY KAYSERİ DAHİL 14 ŞEHRE UÇACAK

PAZAR 00.01'DEN İTİBAREN SADECE 14 BÜYÜKŞEHİRLERE SEFER YAPILACAK

UMRECİLERDEN DUA VE ALKIŞ

UMRECİLER ALKIŞ VE DUALARLA ŞÜKRANLARINI SUNDULAR

’SUMAK SALGININ ÇARESİR’ DİYEN İMAM BİR ŞARLATANDIR

İl Müftüsü Prof.Dr. Şahin Güven mesnetsiz bilgilere itibar edilmemesi tavsiye etti

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: KOVİD 19 İLE MÜCADELEMİZİ MİLLETİMİZLE BİRLİKTE KARARLILIKLA SÜRDÜRÜYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hiçbir musibetin bizim gücümüzden büyük olmadığı inancıyla Kovid 19 ile mücadelemizi milletimizle birlikte kararlılıkla sürdürüyoruz." dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ İŞİNDEN AYRILMASINA İZİN VERİLMEYECEK

Pandemi süreci kapsamında 3 ay boyunca, kamu ve özel sektöre ait tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli sağlık personelinin ikinci bir duyuruya kadar görevlerinden, işlerinden ayrılmasına izin verilmemesi kararlaştırıldı

SAĞLIK BAKANI KOCA, KORONAVİRÜS BİLİM KURULU TOPLANTISI'NIN ARDINDAN AÇIKLAMADA BULUNDU

"Son 24 saatte 7 bin 533 test yapıldı, toplamda 47 bin 823 test yapılmış oldu. 2 bin 69 pozitif vaka tespit ettik. Toplam vaka sayımız 5 bin 698. Bugün kaybettiğimiz 17 kişiyle toplam can kaybımız 92'yi buldu"

BAKAN SOYLU: SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINA GEREK YOK DEMEM

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu akşamdan itibaren yeni tedbir kararlarının uygulanacağını duyurdu.

Anahtar Kelimeler: KAYSERİ MÜZELERLE TARİHE TUTACAK

KAYSERİ YENİ MÜZELERLE TARİHE IŞIK TUTACAK

BÜYÜKKILIÇ: “KAYSERİ MÜZE KENTİ HALİNE GELECEK”

Kent merkezindeki tarihi eserleri ve 6 bin yıllık geçmişe sahip Kültepe Ören Yeri ile açık hava müzesini andıran Kayseri'ye, Büyükşehir Belediyesince kil tablet, doğa, havacılık ve oyuncak müzeleri kazandırılacak.

Büyükşehir Belediyesi, Kültepe'den çıkarılan tabletlerle pek çok eseri bünyesinde barından Arkeoloji Müzesi, ilk tıp fakültesi olarak bilinen Gevher Nesibe Darüşşifası (Selçuklu Müzesi), tarihi Kayseri Lisesi'nde yer alan Milli Mücadele Müzesi ve Güpgüpoğlu Etnografya Müzesi'nin yer aldığı kente yeni müzeler kazandırmak için çalışma başlattı.

Roma döneminden kalma kalesi, Selçuklu dönemi kümbetleri, Gevher Nesibe Darüşşifası ve Kültepe ören yeriyle açık hava müzesini andıran Kayseri, kil tablet, doğa, havacılık ve oyuncak müzeleri ile tarihe ışık tutacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, yaptığı açıklamada, Kültepe'de 70 yıldır süren kazılarda bugüne kadar 23 bin tabletin gün yüzüne çıkarıldığını söyledi.

Tabletlerin farklı yerlerde sergilendiğini anlatan Büyükkılıç, "6 bin yıl öncesinin ticaret hayatına ışık tutan kil tabletlerin bir kısmı Londra'da, bir kısmı İstanbul'da ve Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde, bir kısmı ise Kayseri Arkeoloji Müzesi'nde ve depolarda. Bu tabletlerin Kültepe'ye yapılacak bir müzede toplanmasını amaçlıyoruz. Kil tablet müzesini en kısa sürede hayata geçireceğiz." diye konuştu.

- 7,5 milyon yıllık fosiller müzede sergilenecek

Büyükkılıç, kentte bir çobanın bulmasıyla gün yüzüne çıkan ve 7,5 milyon yıl önce yaşamış gergedan, fil, mamut ve zürafalara ait fosillerin Kayseri Bilim Merkezi'nde incelenip temizlendiğini anımsattı.

Bu fosillerin sergilenmesi için müze kurulacağını da belirten Büyükkılıç, "Fosillerin bu kadar büyük ve tek parça halinde olması yurt dışındaki bilim insanlarının da dikkatini çekti. Fosilleri, kuracağımız doğa müzesinde sergileyeceğiz." dedi.

Büyükkılıç, 1926 yılında Kayseri'de Türkiye'nin ilk uçak fabrikasının açıldığını ve uçak üretimi yapıldığını hatırlatarak, havacılıkla ilgili bir geçmişi bulunan kente havacılık müzesi kurulacağını aktardı.

Havacılık müzesinin Hava İkmal Millet Bahçesinin içine inşa edileceğini anlatan Büyükkılıç, "Kayseri yapılacak müzelerle adeta bir müze kenti haline gelecek." ifadelerini kullandı.

Büyükkılıç, ayrıca bir oyuncak müzesi projesi hazırladıklarını, vatandaşlardan toplayacakları eski, unutulmaya yüz tutmuş oyuncakları burada sergileyeceklerini kaydetti.

Kentin adıyla özdeşleşmiş pastırma ve sucuğu tanıtmak adına Kayseri Ticaret Borsası ve Kayseri Ticaret Odası ile iş birliği yaparak bir müze çalışması hazırladıklarını da anlatan Büyükkılıç, "Açık hava müzesi gibi olan Mimar Sinan'ın şehrini, Gevher Nesibe Sultan'ın şehrini, Hunat Hatun'un şehrini tarihi dokularıyla gün yüzüne çıkarmak ve tanıtmak için gayret ediyoruz." diye konuştu.

Haber Kaynak : AA