KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 

Hürmetçi manda sütü bu tesiste markalaşıyor

İstihdamı artıracak protokole destek

MÜSİAD Şube Başkanı Akmermer'den yeni ekonomik model değerlendirmesi

Başkan Bağlamış: ‘’Et ve süt kurumunun açıkladığı yeni fiyat geç kalınmış bir adım, ancak memnuniyet verici’’

Başkan Akay: “Sektörün önü elbirliği ile açılır”

Başkan Büyüksimitci: “Enerji verimliliği sürdürülebilir kalkınmanın olmazsa olmazıdır”

Gülsoy'dan istihdam çağrısı

Kayseri Şeker avans fiyatını güncelledi

Kayseri Şeker pancar bedeli ödemelerini 2-11 Şubat'ta yapacak

Hacılar balı 'Hacılarım Süzme Çiçek Balı' markası ile tüketiciye sunuldu

Palancıoğlu: “2021 serbest bölge için altın yıl oldu”

Buğday Fiyatı Son 10 Yılın Zirvesine Ulaştı

Ekmekte sessiz fiyat artışı

ERTEKİN : “2 MİLYARIN ÜSTÜNDE NET KARIMIZ VAR”

 KOCASİNAN BELEDİYESİ ‘GERİ DÖNÜŞÜM’DE LİDER

KTO, 2021 YILININ SON MECLİS TOPLANTISINI YAPTI

Gürkan Ofis Mobilyaları

KTB BAŞKANI BAĞLAMIŞ: "ÜRETİCİYİ KURTARMADAN TÜKETİCİ KURTULAMAZ”

Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, üreticiyi kurtarmadan tüketiciyi kurtarmanın mümkün olmadığını vurgulayarak “Öncelikle üreticinin üretebilirliğini sağlamak zorundayız” ifadesini kullandı.

Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış yaptığı yazılı açıklamada üreticiyi kurtarmadan tüketiciyi kurtarmanın mümkün olmadığını belirterek "Biz, bugün üreticiyi kurtarmadan tüketiciyi kurtaramayız. Şu an bizim üreticinin üretebilirliğini sağlamak zorundayız. Bugün üretici, artık hayvanlarına yem alamıyor. Üretici yaptığı işten soğudu. Bu zor şartlar altında hayvancılık yapanlar gerçekten bunları hak etmiyor. Artık çiftçimizin, üreticimizin ülkenin temeli olduğunu, ekonominin temeli olduğunu herkes görsün. Tarım Ülkemizin geleceği. Tarım ve hayvancılık bir milli meseledir" değerlendirmesinde bulundu.

Başkan Bağlamış, son 1 yılda yem maliyetlerinin yüzde 100'ün üzerinde arttığını ifade ederek, "Aynı dönemde kırmızı et fiyatları yüzde 27 arttı. Her şeyin yüzde 100 arttığı bir ortamda kırmızı etin fiyatı nasıl sadece yüzde 27 artıyor? Çünkü üreticiler zarar ediyor. Mevcut şartlar düzelmediği takdirde önümüzdeki dönemde kırmızı et tarafında arz sıkıntısı yaşanabilir. Bunun maliyetinin tüm Türkiye'ye çok yüksek olacaktır. Besi çiftlikleri ortalama yüzde 45-50 kapasite ile çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Başkan Bağlamış hayvancılık sektörü zor bir süreçten geçtiğine de dikkat çekerek “ Maliyet ve satış fiyatları arasındaki dengesizliğe bir de piyasalardaki istikrarsızlık eklenince onarılması zor tahribatlar yaratıyor sektörde. Şimdi merak edilen iki seçenekli soru şu: Mevcut durum sadece izlenecek ve sektör kaderine mi terkedilecek yoksa müdahale edilerek hem üretici hem de tüketiciyi koruyacak hamleler mi atılacak? İlk seçeneğin faturasının sadece sektöre çıkmayacağını belirterek noktayı koyalım. Süt fiyatlarındaki artış bizi bir nebze olsun rahatlatmıştı. Ama ertesi sabah yem fiyatlarına gelen zamlarla yine yıkıldık. Bugünkü koşullarda bu üretimin sürdürülebilmesi artık mümkün değil. Bu inekler artık kesime gidecek. Günümüzde inekleri kestiren kendini kurtarıyor. Çünkü artık hayvancılığın maliyeti, getirisinden iki kat fazla. Bu hayvanlar makine değil. Yemi vermek zorundasınız. Yem pahalı diye hayvanların yeminden kısamazsınız. Şu an yemin fiyatı sütü geçti" diye konuştu.