MERCEDES´İN LABORATUVAR KURDUĞU OKULUN ÖĞRENCİLERİ
MEZUN OLUNCA İŞSİZ KALMIYOR
Tarih: 6.1.2018 14:51:46/ 916okunma / 0yorum

Kayseri Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Motorlu Araçlar Alanında eğitim gören öğrenciler, Mercedes´in kurduğu laboratuvar iş öğreniyor. Öğrenciler mezun olunca aynı firmanın tüm temsilciliklerinde istihdam ediliyor.

Kayseri Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Motorlu Araçlar Alanı öğrencileri, Mercedes´in okullarına 3 yıl önce kurduğu laboratuvar ile, daha okul çağında TÜVTÜRK´ün araçlarda istediği standartları uygulamayı öğreniyor. Ayrıca öğrenciler, eğitim hayatları boyunca aldıkları sertifika ve belgelerle, firmanın Türkiye ve yurt dışındaki temsilciliklerinde istihdam edilebiliyor.

MEZUN OLANLARIN YÜZDE 80´ AYNI ALANDA İŞ BULUYOR

İstanbul, Ankara, İzmir ve Eskişehir´den sonra Mercedes firmasının laboratuvar kurduğu beşinci okul oldukların belirten Motorlu Araçlar Alanı Öğretmeni Ziya Karamercan, “Burada eğitim gören öğrencilerimiz, buranın açılmasında katkı sağlayan firmanın Kayseri´deki yetkili servislerinde istihdam olma şansı yakalıyor. Öğrencilerimiz, eğitim süresinde aldıkları sertifika ve belgelerle sadece Kayseri´de değil, Türkiye´nin diğer şehirleri ve hatta yurt dışında çalışma imkanına da sahipler. Bu firma dışında ilimizde çok sayıda firmanın yetkili servisi ve küçük işletmelerimiz var. Öğrencilerimiz, bu işletmelerde de istihdam olanağı bulmaktadır. Buradan mezun olup da, branşla ilgili çalışmak isteyen öğrencilerimizin yüzde 80´i iş bulabilmektedir, geri kalanı da başka alanlara yönelmektedir” diye konuştu.

GELECEĞİN MESLEĞİ

Motorlu Araçlar Alanı 12´nci sınıf öğrencisi Kirazgül Buğday ise, kızlar için çok uygun bir bölüm olarak görülmese de, geleceğin mesleği olduğunu düşündüğü için Motorlu Araçlar Alanında eğitim görmeye karar verdiğini söyledi. Aldığı eğitimden memnuniyetini dile getiren Kirazgül Buğday, “Otomotiv mühendisliği alanında üniversite eğitimi almak istiyorum, yani bu sektörde ilerlemeyi düşünüyorum. Burada motordan tekerleklere kadar tüm iletim organlarının sistemlerini, parçalarını ve akla gelecek her şeyini öğreniyoruz. Bu mesleğin geleceğin mesleği olduğunu düşünüyorum. Kızların da zorlanmadan yapabilecekleri bir iş. O nedenle herkesin tercih etmesini isterim” ifadelerini kullandı.

Motorlu Araçlar Alanındaki öğrenciler, firmanın hibe ettiği, kendi ürettiği araçlar ve motorlar üzerinde eğitim alıyor.
Kaynak: İHA

Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
16 Aralık 2018 Pazar
Bugün
Bulutlu
10 °C
1 °C
Pazartesi
Bulutlu
10 °C
2 °C
Salı
Fırtına
7 °C
2 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL