MHP KAYSERİ MİLLETVEKİLİ BAKİ ERSOY,
“SAVUNMA SANAYİ İSTİYORUZ”
Tarih: 11.1.2019 17:57:22/ 717okunma / 0yorum

Milliyetçi Hareket Partisi Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, TBMM´de yaptığı konuşmada bir kez daha Kayseri´nin sorunlarını dile getirdi. Ersoy, savunma sanayi yatırımlarının Kayseri´ye yapılmasının elzem olduğunu ifade etti. Konuşmasında Taksan´ın konumuda da değinen Ersoy, servo motor ithalatına getirilen ek verginin kaldırılmasını talep etti…

Milliyetçi Hareket Partisi Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, TBMM´de yaptığı konuşmada bir kez daha Kayseri´nin sorunlarını dile getirip, savunma sanayi yatırımlarının Kayseri´ye yapılmasının elzem olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti… “Seçim bölgem olan Kayseri´nin savunma sanayi alanında hak ettiği fakat henüz gerçekleşmeyen yatırımlardan bahsetmek istiyorum.Kayseri, 1933´de ´Tayyare Fabrikası´nın üretime geçmesi ile birlikte savunma sanayi ile tanıştı ve savunma sanayinin gelişip büyümesi için çaba sarf etti. Stratejik konumundan, tankların modernize edildiği Anatamir´inden, Aspilsan´dan, Taksan´ından söz edilip, yıllarca;“Altyapı hazır, işte yan sanayi, işte insan gücü...” denilerek yatırımlardan pay almaya çalıştı. Ama bir türlü yol alamadı, hep ihmal edildi.1991 yazında Hava İkmal Merkezi hareketli günlere sahne oldu. Sözdeİspanyollar´la anlaşma yapılmıştı. Askeri amaçlı CASA tipi hafif nakliye uçakları Kayseri´de üretilecekti. Kanada, Fransa, ABD firmaları ile helikopter üretimi için ön anlaşmalar yapılmıştı. Helikopter üretiminde Kayseri´nin payı yüzde 40 olacak, kalanı Eskişehir Hava İkmal Bakım Merkezi ile Güvercinlik ve Mürted´e ayrılacaktı. Bunlar zamanın Milli Savunma Bakanı tarafından hükümet adına yapılan açıklamalardı.İlginçtir; yapıldığı söylenen ön sözleşme ve anlaşmaların üzerinden yıllar geçti. Ortada ne uçak ne de helikopter var. Anlaşılan, altyapıydı, potansiyeldi derken kendimizi avutmaktan öteye gidememişiz. Kayseri´de Hava İkmal Bakım Merkezleri ve Ana Tamir Fabrikaları gibi iki önemli kuruluş varken yıl 2019 oldu ama hala biz bu kuruluşların kıymetini bilmiyoruz. Yatırım yapılmadığı gibi bu fabrikaların özelleştirilmesi veya kiralanması bu işletmeleri heba etmek olur. Bu işletmelere gerekli destekler verildiği takdirde hem “Savunma Sanayimize” katkısı büyük olacak, hemde Kayseri´mizde üretim ve istihdama katkı sağlayacaktır.”

Konuşmasında Taksan´ın konumuda da değinen Ersoy, servo motor ithalatına getirilen ek verginin kaldırılmasını talep ederek şöyle konuştu “Yıllar önce ‘Fabrika kuran fabrika´ olarak tanımlanan Taksan´ı değerlendiremeyen Kayseri´mizin artık kaybedecek zamanı yoktur. Taksan bugün özel bir şirket bünyesinde hem ülke ekonomisine hemde ‘Savunma Sanayi´ne” katkı sunmak adına mücadele etmektedir. Savunma Sanayinde parça üretecek takım tezgâhları bu işin kalbidir. Bugün Türkiye´de takım tezgâhı üreten Taksan´dan başka fabrika yoktur. Fakat bu fabrika Kayseri´nin fedakâr işadamları tarafından kendi imkânları ile faaliyetine devam etmektedir. Takım tezgâhları üretiminde kullanılan ‘Servo motor´ ithalatına ek yüzde 17 vergi getirilmesi müteşebbisleri düşündürmekte, ithal makinaların önünü açmaktadır. Ülkemizde üretilen takım tezgâhlarının rekabet şansını düşürmektedir. Üreticilerimizi teşvik etmemiz gerekirken ek vergiler ile maliyetlerini arıtmamız, üretimi yavaşlatacak, ithal ürünlerin önünü açacaktır. Bu konunda takipçisi olacağımızı buradan ifade ediyorum. Kayserili sanayicilerimiz savunma sanayinin ve sektörün taleplerini dikkate alarak yatırım yapmaya hazırdır. Bu nedenle elimizi hep beraber taşın altına koyarak gerekli yatırımların önünü açmalıyız. Mevcut işletmelerimizi desteklemeliyiz. İlimiz birçok yatırıma altyapı olarak müsait. Yeter ki devletimiz teşvik etsin. Tren yolları, karayolları ve havayolu ulaşımlarını dikkate aldığımız zaman, Kayseri´nin Türkiye´nin savunmasının kalbi durumuna dönüştürülmesinin en akıllıca bir yatırım olacağını göreceğiz.”
Kaynak: KURUM BÜLTENİ

Anahtar Kelimeler: KAYSERİ MİLLETVEKİLİ BAKİ ERSOY
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI MEMDUH BÜYÜKKILIÇ,
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI MEMDUH BÜYÜKKILIÇ,
“SİVASLI KOMŞULARIMIZLA GÖNÜL KÖPRÜSÜ İLE BAĞLIYIZ”
ÖZHASEKİ´YE FETÖ SUÇLAMASINA CEZA
ÖZHASEKİ´YE FETÖ SUÇLAMASINA CEZA
Cumhur İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki´nin vekili Av. Mehmet Savruk, yazılı bir açıklama yaparak Özhaseki´nin CHP´li iki milletvekili hakkında dava açtığını ve Özhaseki´ye FETÖ´cü suçlamasında bulunanlarında ceza aldığını duyurdu.
KOCASİNAN BELEDİYE BAŞKAN ADAYI AHMET ÇOLAKBAYRAKDAR,
KOCASİNAN BELEDİYE BAŞKAN ADAYI AHMET ÇOLAKBAYRAKDAR,
“HUZUR VE MUTLULUK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”
TRAMVAYDA GÖNÜL YOLCULUĞU
TRAMVAYDA GÖNÜL YOLCULUĞU
Talas Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı AK Parti Melikgazi Belediye Başkan Adayı Dr. Mustafa Palancıoğlu, raylı sisteme binerek vatandaşların gönüllerine yolculuk yaptı.
BAŞKAN PALANCIOĞLU,
BAŞKAN PALANCIOĞLU,
“TALAS´TA İYİ BİR İZ BIRAKTIK”
DERE MAHALLESİ MUHTAR ADAYI BEŞTEPE,
DERE MAHALLESİ MUHTAR ADAYI BEŞTEPE,
"ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK TAKDİR MİLLETİN"
CUMHUR İTTİFAKI TALAS ADAYI YALÇIN
CUMHUR İTTİFAKI TALAS ADAYI YALÇIN
ENGELLİLER KONFEDERASYONU´NU ZİYARET ETTİ…
CUMHUR İTTİFAKI AK PARTİ TALAS BELEDİYE BAŞKAN ADAYI MUSTAFA YALÇIN´DAN
CUMHUR İTTİFAKI AK PARTİ TALAS BELEDİYE BAŞKAN ADAYI MUSTAFA YALÇIN´DAN
18 MART MESAJI
SP KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI MAHMUT ARIKAN,
SP KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI MAHMUT ARIKAN,
“GELİN YÜZLERİMİZ BİRLİKTE GÜLSÜN”
İYİ PARTİ KOCASİNAN BELEDİYE BAŞKAN ADAYI DR.HASAN SAMİ ÖZVARİNLİ´YE
İYİ PARTİ KOCASİNAN BELEDİYE BAŞKAN ADAYI DR.HASAN SAMİ ÖZVARİNLİ´YE
DESTEKLER SÜRÜYOR
CHP İL YÖNETİMİ
CHP İL YÖNETİMİ
ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ´Nİ ANDI…
CHP MELİKGAZİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI DR. SEMA KARAOĞLU,
CHP MELİKGAZİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI DR. SEMA KARAOĞLU,
"ÇANAKKALE´Yİ GEÇİLMEZ KILAN KARARLILIĞIMIZDIR"
İYİ PARTİ TALAS BELEDİYE BAŞKAN ADAYI AV. OSMAN HAYMANA,
İYİ PARTİ TALAS BELEDİYE BAŞKAN ADAYI AV. OSMAN HAYMANA,
"ÇANAKKALE BİR MİLLETİN ŞAHLANIŞIDIR"
AK PARTİ KAYSERİ İL BAŞKANLIĞI
AK PARTİ KAYSERİ İL BAŞKANLIĞI
SEÇİM İŞLERİ İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI
CUMHUR İTTİFAKI TALAS BELEDİYE BAŞKAN ADAYI YALÇIN
CUMHUR İTTİFAKI TALAS BELEDİYE BAŞKAN ADAYI YALÇIN
İLÇE İLE ÖZDEŞLEŞEN KAFE İŞLETMECİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
19 Mart 2019 Salı
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL