KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

BU DÖNEM DAYANIŞMA DÖNEMİDİR

KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci: "Küçük olsun benim olsun’ mantığını geçtiğimiz gün daha iyi olacağız"

11 KADIN ÇİFTÇİNİN BAŞARISI

KAÇEM BAŞKANI FATMA ANDAÇ: "TARLAMIZDAN KAVANOZA KADAR KENDİ ÜRÜNÜMÜZ"

MUSTAFA ŞAHİN: KAYSERİ’DE BULUNAN HER BOŞ ARAZİYİ DEĞERLENDİRİYORUZ

SİCİL AFFI GERÇEK MANADA UYGULANMALI

Gülsoy: “Krediler tabana yayılmalı, sicil affı gerçek manada uygulanmalı”

KTO BAŞKANI GÜLSOY, SALGIN, 3. DÜNYA SAVAŞI GİBİ

"E-TİCARET ÜLKEMİZDE ZİRVE YAPACAK"

TURHAL ŞEKER KENDİNİ GELECEĞE TAŞIYOR

YATIRIMIN DEĞERİ 29 MİLYONA ULAŞACAK

TOMARZA'DA LAVANTA EKİMİ YAPILDI

5 BİN LAVANTA FİDANI TOPRAKLA BULUŞTU

TURHAL ŞEKER’DE BU YIL REKOR VERİM BEKLENİYOR

PANCAR EKİMİNE RAĞBET HER GEÇEN YIL ARTIYOR

TARIM ARAZİLERİ SULANMAYA BAŞLADI

KAYSERİ'DE 714 BİN 790 DEKAR TARIM ARAZİSİ SULANMAYA BAŞLADI

İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRÜ MUSTAFA ŞAHİN, ÇİFTÇİLERİ ZİYARET ETTİ,

EKTİKLERİ TARLALARI İNCELEDİ

KORONA VİRÜS ÜRETİMİ KISITLAYAMADI

Kayseri'de üreticiler 3 günlük sokağa çıkma kısıtlamasında çalışmalarını sürdürdü

NEFES KREDİSİ

TELEKONFERANS İLE DUYURULDU

KTO, KOBİ FİNANSMAN PROJESİ "NEFES KREDİSİ"NE TEKRAR BAŞLADI

GÜLSOY: "NEFES KREDİSİ İLE KÜÇÜK İŞLETMELER RAHATLAYACAK"

TÜM İMALAT SANAYİ SEKTÖRLERİ MÜCBİR SEBEP KAPSAMINA ALINMALIDIR

KAYSO MART VE NİSAN AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

BAŞKAN AKAY: TARLADAKİ ÜRÜNLER

DEVLETİN ORGANİZASYONU İLE TÜKETİCİYE ULAŞMASI GEREKİYOR

3 BİNİN ÜZERİNDE KAPANAN İŞYERİMİZ VAR

ÖVÜÇ: “ESNAF ZOR DURUMDA”

Anahtar Kelimeler: NEFES KREDİSİ

NEFES KREDİSİ

TELEKONFERANS İLE DUYURULDU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne  bağlı olarak faaliyet gösteren  6 Oda Başkanı,  video konferans yöntemi  ile  gerçekleştirdikleri ortak  basın toplantısı ile ‘Nefes Kredisi’nin hayatı geçirildiğini ve üyelerinin finansman ihtiyaçlarına katkı sağlamak için yanlarında olduklarını duyurdular.

Video konferans yöntemi  ile  gerçekleştirdikleri ortak  basın toplantısına Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış, Develi Ticaret Odası Başkanı Mustafa Maşlak, Bünyan Ticaret Odası Başkanı Naim Yavuz, Yahyalı Ticaret Odası Başkanı Ahmet Koyuncu, Denizbank Orta Anadolu Bölge Müdürü Cem Turgut Gelgör ile Denizbank Şube Müdürü Murat Bağ ve basın kuruluş temsilcileri iştirak ettiler.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğince geçtiğimiz yıllarda 6 kez gerçekleştirdiği KOBİ finansman projesi “TOBB Nefes Kredisi” tekrar başladı. TOBB’un öncülüğünde, Oda ve Borsaların katkılarıyla gerçekleştirilen yeni Nefes Kredisi ile cirosu 25 milyon TL’nin altında olan küçük işletmeler 2020 yılında geri ödeme yapmadan finansa ulaşma imkânına kavuştu.  Toplantıda konuşan Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, Koronavirüs salgınının ilk gününden bu yana TOBB öncülüğünde 365 Oda ve Borsanın elini taşın altına koyduğunu ifade ederek, “Her zaman üyelerimizin tüm taleplerinin takipçisi olduk. Bugün de üyelerimizin finansman ihtiyacını katkı sağlayacak Nefes Kredisi ile yine üyelerimizin yanındayız, destek sağlayacağız. KOBİ’lerin bu zorlu dönemde savrulmasının önüne geçme hedefiyle hayata geçirdiğimiz Nefes Kredisi için kollarımızı sıvadık. Binlerce işletmemizin çark döndürdüğü Anadolu’da ticaretin merkezi Kayserimizde bu eksende harekete geçmiştir.” değerlendirmesinde  bulundu.

Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci’de “Ülke olarak bizimde içinden geçtiğimiz bu süreçten olumsuz etkilenen, iş hacimleri yüzde 50- 60 oranında düşen hatta işletmelerini geçici olarak kapatmak zorunda kalan üyelerimiz oldu. Bu salgından etkilenen üyelerimize biraz olsun nefes aldırabilmek amacıyla, üst kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde ve 365 Oda/Borsa’nın katkısı ile yeni bir nefes kredisi çalışması başlatılmış oldu. Biz de Kayseri’deki Odalarımız ve Borsamız olarak üyelerimizin finans imkânına kavuşmaları amacıyla kaynaklarımızı bu projeye sunduk. Yeni nefes kredisinin camiamıza hayırlı olmasını diliyorum.” İfadelerini kullandı.

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış ise “Salgın sonrası küresel ekonominin yeni bir hal alacağını düşünüyoruz. İş yapma biçimleri değişecek, rekabet daha da kızışacak. İşte bu bilinçle, bu işi bir seferberlik gibi gördük ve salgının ilk gününden beri yoğun bir şekilde çalışıyoruz. İşletmelerimizin en büyük sorunu olan finansman ihtiyacının giderilmesi noktasında, TOBB ve 365 Oda ve Borsa olarak, elimizi değil, gövdemizi taşın altına koyuyoruz. Tüm kaynaklarımızı üyelerimizin emrine veriyoruz.” diye konuştu.  SESLİ  KESİT

Video konferans yöntemi ile gerçekleştirilen toplantıda ’Nefes Kredisi’nin ayrıntılarına dairde şu bilgilere yer verildi.  “Cirosu 3 milyon TL ve altında olan işletmeler azami 50 bin TL, 3 milyon TL ile 25 milyon TL (dâhil) arasında cirosu olan işletmeler azami 100 bin TL kullanabilecektir. İşletmelerimiz odamız online işlemler üzerinden alacakları üyelik belgesi ile Denizbank şubelerine başvurabilecekler. Nefes Kredisine 2020 yılı sonuna kadar ana para ve faiz ödemesi yapılmayacaktır. 2021 yılı 12 ay eşit taksitlerle geri ödemeli ve en fazla 20 ay, kullandırılacak kredinin yıllık yüzde 7,50 olacaktır. Kredinin yüzde 80'i Hazine destekli KGF kefaleti kapsamında olacaktır. Vergi ve SGK'dan 'borcu yoktur' yazısı istenmeyecek. ilave maddi teminat istenmeyecek. 50 bin lira kredi için 150 lira, 100 bin lira için 300 lira banka masrafı dışında ek masraf olmayacak. Kredi Garanti Fonu kefaleti için mevzuat gereği yüzde 0,75 komisyon alınacak. Cirosu 25 milyon TL’nin altında olan işletmeler, üye oldukları oda ve borsalardan faaliyet belgesi alarak, koşulsuz şartsız, Denizbank üzerinden krediye başvurabilecek. Başvuru için gereken faaliyet belgesi, TOBB’a bağlı oda ve borsaların tamamından online olarak alınabilecek.”

Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ