Emak Asansör

 

KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

GENÇ ASKON BAŞKANI: AHİLİK TİCARETTE DEVAM ETMELİ

“AHİLİK GELENEĞİ TİCARETTEKİ HARİTAMIZDIR”

BOĞAZLIYAN ŞEKER FABRİKASI'NDA 14. KAMPANYA HEYECANI

2020-2021 BOĞAZLIYAN ŞEKER FABRİKASI'NDA 14. KAMPANYA HEYECANI

ALMANYA GIDA TARIM MÜSTEŞARI DR. PETER BOHLEN'DEN KTB'YE ZİYARET

KAYSERİ TÜRKİYE GENELİNDE ÜRETİMDE İLK 3'E GİRMEKTEDİR

ŞAHİN, YEŞİLHİSAR AY ÇEKİRDEĞİ TESİSLERİNİ ZİYARET ETTİ

TARIM VE ORMAN İL MÜDÜRÜ ŞAHİN: “KAYSERİ ÇEREZLİK AY ÇEKİRDEĞİ ÜRETİMİNDE TÜRKİYE BİRİNCİSİ”

YAMULA PATLICANI ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

DÜŞÜK REKOLTEYE RAĞMEN FİYATIYLA ÇİFTÇİYİ SEVİNDİRDİ

KSMMMO BAŞKANI YEDİKAYA PANDEMİNİN OLUMSUZ ETKİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

“BİR AN EVVEL KASA AFFI VE MATRAH ARTIRIMI ÇIKARTILMALI”

BAŞKAN TAHİR NURSAÇAN'IN EKONOMİK GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

“YATIRIM HAMLELERİNİ DEVAM ETTİRMELİ, EN ZOR DÖNEMLERDE BİLE ÇALIŞMAYA, ÜRETMEYE DEVAM ETMELİYİZ”

BAŞKAN BÜYÜKSİMİTÇİ SANAYİ ÜRETİM VERİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

“PANDEMİYE RAĞMEN SANAYİNİN ÇARKLARI DÖNÜYOR”

BAŞKAN AKAY KAYSERİ ŞEKER’İN ÜRETİM AŞAMALARINI İNCELEDİ

AKAY, “BU YIL HER ZAMANKİNDEN FAZLA DİKKATLİ OLACAĞIZ”

AFGANİSTAN’A KAYSERİ DOSTU BİR İSİM TARIM BAKANI OLARAK ATANDI

ANWAR-UL HAQ AHADY AFGANİSTAN TARIM SULAMA VE HAYVANCILIK BAKANI OLDU

KAYSERİ OSB DIŞ TİCARET İSTİHBARAT MERKEZİ SANAYİCİNİN GÜCÜNE GÜÇ KATIYOR

ÇALIŞMALARI İLE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

KAYSERİ ŞEKER’İN PROJESİ EN YÜKSEK PUANI ALDI

KOMİSYONDAN MÜKEMMELE YAKIN NOT ALARAK, BÜYÜK BİR BAŞARIYA İMZA ATTI

KULLANILMAYAN TARIM ARAZİLERİ ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR

MÜDÜRLÜĞÜMÜZ HER ZAMAN ÜRETEN ÇİFTÇİMİZİN YANINDADIR

KONUT FİYATLARINDAKİ ARTIŞI EV SAHİPLERİ YARATTI

KAYİMDER Başkanı Akdoğan:“ “Hal böyle olunca müteaahit arkadaşlarımız da  maliyetine  yada  zararına yaptıkları  satışları telafi etmek adına fiyatlarını revize ettiler”

YEŞİLHİSAR'DA AYÇEKİRDEĞİ HASADI BAŞLADI

YEŞİLHİSAR KAYMAKAMI FATİH BAYRAM AYÇİÇEĞİ HARMANINDA ZİYARET ETTİ

KAYSERİLİ KARDEŞLER DEVLET DESTEĞİYLE ELMA BAHÇESİ KURDU

Ünal Yağmur: "Devletimizin verdiği teşviki, kardeşimle sırt sırta verip, güzel bir şekilde kullanıp, iş sahibi olduk"

Anahtar Kelimeler: NEFES KREDİSİ
Gürkan Ofis Mobilyaları

NEFES KREDİSİ

TELEKONFERANS İLE DUYURULDU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne  bağlı olarak faaliyet gösteren  6 Oda Başkanı,  video konferans yöntemi  ile  gerçekleştirdikleri ortak  basın toplantısı ile ‘Nefes Kredisi’nin hayatı geçirildiğini ve üyelerinin finansman ihtiyaçlarına katkı sağlamak için yanlarında olduklarını duyurdular.

Video konferans yöntemi  ile  gerçekleştirdikleri ortak  basın toplantısına Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış, Develi Ticaret Odası Başkanı Mustafa Maşlak, Bünyan Ticaret Odası Başkanı Naim Yavuz, Yahyalı Ticaret Odası Başkanı Ahmet Koyuncu, Denizbank Orta Anadolu Bölge Müdürü Cem Turgut Gelgör ile Denizbank Şube Müdürü Murat Bağ ve basın kuruluş temsilcileri iştirak ettiler.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğince geçtiğimiz yıllarda 6 kez gerçekleştirdiği KOBİ finansman projesi “TOBB Nefes Kredisi” tekrar başladı. TOBB’un öncülüğünde, Oda ve Borsaların katkılarıyla gerçekleştirilen yeni Nefes Kredisi ile cirosu 25 milyon TL’nin altında olan küçük işletmeler 2020 yılında geri ödeme yapmadan finansa ulaşma imkânına kavuştu.  Toplantıda konuşan Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, Koronavirüs salgınının ilk gününden bu yana TOBB öncülüğünde 365 Oda ve Borsanın elini taşın altına koyduğunu ifade ederek, “Her zaman üyelerimizin tüm taleplerinin takipçisi olduk. Bugün de üyelerimizin finansman ihtiyacını katkı sağlayacak Nefes Kredisi ile yine üyelerimizin yanındayız, destek sağlayacağız. KOBİ’lerin bu zorlu dönemde savrulmasının önüne geçme hedefiyle hayata geçirdiğimiz Nefes Kredisi için kollarımızı sıvadık. Binlerce işletmemizin çark döndürdüğü Anadolu’da ticaretin merkezi Kayserimizde bu eksende harekete geçmiştir.” değerlendirmesinde  bulundu.

Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci’de “Ülke olarak bizimde içinden geçtiğimiz bu süreçten olumsuz etkilenen, iş hacimleri yüzde 50- 60 oranında düşen hatta işletmelerini geçici olarak kapatmak zorunda kalan üyelerimiz oldu. Bu salgından etkilenen üyelerimize biraz olsun nefes aldırabilmek amacıyla, üst kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde ve 365 Oda/Borsa’nın katkısı ile yeni bir nefes kredisi çalışması başlatılmış oldu. Biz de Kayseri’deki Odalarımız ve Borsamız olarak üyelerimizin finans imkânına kavuşmaları amacıyla kaynaklarımızı bu projeye sunduk. Yeni nefes kredisinin camiamıza hayırlı olmasını diliyorum.” İfadelerini kullandı.

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış ise “Salgın sonrası küresel ekonominin yeni bir hal alacağını düşünüyoruz. İş yapma biçimleri değişecek, rekabet daha da kızışacak. İşte bu bilinçle, bu işi bir seferberlik gibi gördük ve salgının ilk gününden beri yoğun bir şekilde çalışıyoruz. İşletmelerimizin en büyük sorunu olan finansman ihtiyacının giderilmesi noktasında, TOBB ve 365 Oda ve Borsa olarak, elimizi değil, gövdemizi taşın altına koyuyoruz. Tüm kaynaklarımızı üyelerimizin emrine veriyoruz.” diye konuştu.  SESLİ  KESİT

Video konferans yöntemi ile gerçekleştirilen toplantıda ’Nefes Kredisi’nin ayrıntılarına dairde şu bilgilere yer verildi.  “Cirosu 3 milyon TL ve altında olan işletmeler azami 50 bin TL, 3 milyon TL ile 25 milyon TL (dâhil) arasında cirosu olan işletmeler azami 100 bin TL kullanabilecektir. İşletmelerimiz odamız online işlemler üzerinden alacakları üyelik belgesi ile Denizbank şubelerine başvurabilecekler. Nefes Kredisine 2020 yılı sonuna kadar ana para ve faiz ödemesi yapılmayacaktır. 2021 yılı 12 ay eşit taksitlerle geri ödemeli ve en fazla 20 ay, kullandırılacak kredinin yıllık yüzde 7,50 olacaktır. Kredinin yüzde 80'i Hazine destekli KGF kefaleti kapsamında olacaktır. Vergi ve SGK'dan 'borcu yoktur' yazısı istenmeyecek. ilave maddi teminat istenmeyecek. 50 bin lira kredi için 150 lira, 100 bin lira için 300 lira banka masrafı dışında ek masraf olmayacak. Kredi Garanti Fonu kefaleti için mevzuat gereği yüzde 0,75 komisyon alınacak. Cirosu 25 milyon TL’nin altında olan işletmeler, üye oldukları oda ve borsalardan faaliyet belgesi alarak, koşulsuz şartsız, Denizbank üzerinden krediye başvurabilecek. Başvuru için gereken faaliyet belgesi, TOBB’a bağlı oda ve borsaların tamamından online olarak alınabilecek.”


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ