PROF. DR. ARSLAN TOPAKKAYA,
“FELSEFE EĞİTİMİ DİĞER DERSLERDEKİ BAŞARIYI ARTIRIYOR”
Tarih: 13.11.2017 15:00:36/ 578okunma / 0yorum

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. Arslan Topakkaya, felsefe derslerinin, öğrencileri ezber kalıplardan kurtarması ve alternatifli düşünmeyi öğretmesi bakımından diğer derslerdeki başarıyı artırdığını söyledi. 

Dünyada yapılan araştırmalara göre, iyi felsefe eğitimi alan öğrencilerin diğer derslerde daha başarılı olduğunun görüldüğünü belirten Prof. Dr. Arslan Topakkaya, felsefenin en önemli özellikleri olan alternatifli, temellendirilmiş, gerekçelendirmiş düşünmenin söz konusu başarıyı sağladığını ifade etti. Prof. Dr. Topakkaya, “Rasyonel düşünme felsefenin olmazsa olmazıdır. Diğer bilim dalları için de rasyonel düşünme çok önemlidir. Bilim felsefesi dediğimiz şey zaten diğer fizik, kimya, biyoloji gibi temel bilimlere yöntem hazırlayan bir alandır. Dolayısıyla felsefi düşünebilme yeteneğine sahip bir bireyseniz diğer alanlarda başarısız olmanız zaten mümkün değil. Çünkü rasyonel düşünme, alternatifli düşünme nedir biliyorsunuz, eleştirel düşünmeyi öğrenmiş durumdasınız ve size sunulan her şeyin doğru ve gerçek olmayacağı şüphesiyle hareket ediyorsunuz. Ki, bu bilimsel bir tavırdır ve objektifliğin gereği budur. Dolayısıyla bu dört özelliği kavrayan insanın matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi diğer temel bilimlerde ve diğer sosyal bilimlerdeki sosyal bilimler felsefenin çocuğudur, başarısız olması hemen hemen imkansızdır” diye konuştu.

"‘DEĞERLER EĞİTİMİ´ DERSİ ÖNCE FELSEFECİLER TARAFINDAN VERİLMELİ"
Ortaokullardaki ‘değerler eğitimi´ dersinin felsefeye yakın bir alan olduğunu, ancak dersin yalnızca ilahiyat kökenli öğretmenler tarafından verilmesinin eksiklik olduğunu dile getiren Prof. Dr. Arslan Topakkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:
“İlahiyatçılar tabii ki manevi değerleri öğretsin ama bundan önce bir felsefeci, bu değerlerin ne olup olmadığını öğrenciye hatırlatsın; neye değer diyoruz, neden bir şeye değer deniyor, değerlerin hayatımızdaki yeri ve amacı nedir, bunları öğrenciye felsefi olarak verdikten ve öğrenci özümsedikten sonra ilahiyatçılar değerlerin neler olduğunu anlatmalıdır. Milletimizin felsefecilerin genelde tuhaf insanlar, değerlerle işi olmayan kişiler olduğu ve o yüzden onlardan öğrencilerimizi koruyalım, şeklinde bir takım kaygıları olduğunu biliyoruz. Ama bu düşünce çok yanlış bir düşünce. Felsefenin ne insanı dindar etme ne de dinsiz etme kaygısı vardır. Ama bir ortaokul öğrencisine neye değer denir sorusunun yanıtını vermeden, manevi değerleri öğretmeye çalışmak yanlış ve eksik olur. Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığına çağrıda bulunmak gerekirse, değerler eğitimi dersi hem ilahiyatçılar hem de felsefeciler tarafından verilmelidir.”

"LİSELERDEKİ FELSEFE DERSLERİ YALNIZCA FELSEFE MEZUNLARI VERMELİ"
Liselerde ise felsefe derslerinin 2 saatten 4 saate çıkarılmasını olumlu bulduklarını, ancak ilahiyat, sosyoloji ya da psikoloji mezunlarının felsefe eğitimi vermesinin pedagojik açıdan doğru olmadığını vurgulayan Topakkaya, “Bir kere felsefe ciddi bir şeydir. Felsefeyi öğretmek, öğrenciye kavratmak, bu branşın dışındakilerin yapabileceği bir şey değildir. Bir sosyoloji, ilahiyat, psikoloji mezunu felsefe dersini veremez. Bu anlamda da yine MEB´e çağrıda bulunmak gerekirse, felsefe derslerini yalnızca pedagojik formasyon almış olan felsefe mezunlarının vermesi gerekir. Böylece 4 saate çıkarılmış olan felsefedeki oluşacak açık da, zaten istihdam sıkıntısı yaşayan felsefe mezunlarından karşılanacaktır” dedi.

"LİSE ÇAĞINDA FELSEFE EĞİTİMİ ŞAHSİYETİ GELİŞTİRİYOR"
Lise çağında felsefe dersi almanın, öğrencinin şahsiyetinin gelişmesinde önemli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Arslan Topakkaya, “Öğrencileri ortalama olarak 15-16 yaşında liseye başlıyor, yani tam ergenlik çağları ve gencin, hayatın anlamını ve kendisinin ne olduğunu sorduğu ve tam şahsiyetinin gelişme yaşı. Dolayısıyla biz bu önemli olan sorgulamanın kıymetini ve değerini bilmeliyiz. Bu sorgulamada felsefe dersleri kesinlikle öğrenciye katkıda bulunacaktır. Üniversite birinci sınıftaki öğrencilerimizde görüyorum, şahsiyetleri tam olarak gelişmemiş, olgunlaşmamış. Çünkü öğrenci lisede bu sorgulamayı yapacak bir alan bulamamış. Tam bu noktada öğrencileri kavrayıp çoklu, alternatifli, temellendirilmiş ve gerekçelendirilmiş düşünme özelliğini öğrencilerimize verebiliriz. Ama tek şartla; kendilerine felsefe eğitimini ciddi olarak verebilirsek” ifadelerini kullandı.
Kaynak: İHA

Anahtar Kelimeler: PROF ARSLAN TOPAKKAYA
ELMALI´DAN EĞİTİM-BİR-SEN´E ZİYARET
ELMALI´DAN EĞİTİM-BİR-SEN´E ZİYARET
İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, Eğitimciler Birliği Sendikası Kayseri 1 nolu Şubesine ziyarette bulundu.
AGÜ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. MUTLUGÜN´E TÜBA´DAN ÖDÜL
AGÜ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. MUTLUGÜN´E TÜBA´DAN ÖDÜL
ÜSTÜN BAŞARILI GENÇ BİLİM İNSANI ÖDÜLÜ ALMAYA HAK KAZANDI
MEL-MEK KURSİYERLERİNE
MEL-MEK KURSİYERLERİNE
“EVLİLİK ÖNCESİ EĞİTİM SEMİNERİ”
ERÜ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ´NDE
ERÜ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ´NDE
“ÖNLÜK GİYME” TÖRENİ DÜZENLENDİ
ATEŞİ BUZ KULLANARAK YAKTI
ATEŞİ BUZ KULLANARAK YAKTI
Fen bilgisi öğretmeni İmdat Akgül´ün şeffaf buzu ince kenarlı merceğe dönüştürerek ateş yaktığı deney, Eğitim Bilişim Ağı tarafından Türkiye 2´nciliğine layık görüldü.
AGÜ REKTÖR YARDIMCISI PROF. DR. BARAN´A
AGÜ REKTÖR YARDIMCISI PROF. DR. BARAN´A
AB PARLAMENTOSU´NDAN DAVET
EMNİYET, ÖĞRENCİLERİ SİNEMA ŞENLİĞİ İLE MOTİVE ETTİ
EMNİYET, ÖĞRENCİLERİ SİNEMA ŞENLİĞİ İLE MOTİVE ETTİ
Kayseri polisi öğrencilerin dikkat, algılama gibi becerilerin gelişmesine katkı sunmak ve sinemaya olan ilgilerini arttırmak amacıyla şimdiye kadar 30 okuldan bin 650 öğrenciyi sinemaya götürdü.
AGÜ İLE HASÇELİK KABLO ARASINDA İŞBİRLİĞİ
AGÜ İLE HASÇELİK KABLO ARASINDA İŞBİRLİĞİ
Protokol kapsamında lisans ve lisansüstü öğrencilere, doktora ve lisansüstü tezleri ile lisans bitirme ödevlerini, Ar-Ge konularında ve Ar-Ge projeleri temelinde yapma imkanı sağlanacak.
ERÜ -  ÜROONKOLOJİ KONSEY TOPLANTISI
ERÜ - ÜROONKOLOJİ KONSEY TOPLANTISI
18 KASIM´DA GERÇEKLEŞTİRİLECEK…
NNY ÜNİVERSİTESİ´NDEN
NNY ÜNİVERSİTESİ´NDEN
ÖĞRENCİ VE AİLELERİ OBEZİTEDEN KORUYAN PROJE…
‘GÜNDEM FİNAL´İN GÜNDEMİNDE
‘GÜNDEM FİNAL´İN GÜNDEMİNDE
Kayseri Final Okullarında Finalde Bilim-Kültür-Sanat buluşmaları devam ediyor.
NNYÜ´DE “KAMU-ÖZEL ORTAKLIĞI DENEYİMİ” KONFERANSI
NNYÜ´DE “KAMU-ÖZEL ORTAKLIĞI DENEYİMİ” KONFERANSI
Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü tarafından “Kamu-Özel Ortaklığı: Türkiye Deneyimi” konulu konferans düzenlendi.
KOCASİNAN BELEDİYESİ
KOCASİNAN BELEDİYESİ
DAHA BİLİNÇLİ NESİLLER İÇİN ÇALIŞIYOR
EĞİTİM BİR SEN ŞUBE BAŞKANI KALKAN,
EĞİTİM BİR SEN ŞUBE BAŞKANI KALKAN,
“ÖĞRENCİLER ARASINDAKİ HİYERARŞİ ORTADAN KALKACAK”
NNY ÜNİVERSİTESİ´NİN DEKKİM PROJESİ
NNY ÜNİVERSİTESİ´NİN DEKKİM PROJESİ
DEZAVANTAJLI KİŞİLERE AVANTAJ OLDU
SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Resmi İlanlar

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
23 Kasım 2017 Perşembe
Bugün
Karlı - Yağmurlu
6 °C
0 °C
Cuma
Parçalı bulutlu
7 °C
-3 °C
Cumartesi
Güneşli
9 °C
-7 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

/resimler/2017-9/7/1139320060307.jpg
KANALIMIZA
ABONE OL