KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

KAYSERİ BİLİM MERKEZİ BİR BAŞARIYA DAHA İMZA ATTI

NANOTEKNOLOJİK  ‘FERROFLUİD’ MADDESİNİ YERLİ İMKÂNLAR KULLANILARAK ÜRETMEYİ BAŞARDI

ASPİLSAN ENERJİ Lİ-İYON PİL ÜRETİMİ İÇİN SON İMZAYI ATTI

DOĞANKAYA: "ÜLKEMİZİN MOBİL ENERJİ İHTİYAÇLARINA, ÇARE VE ÇÖZÜM OLACAĞIZ"

TELEVİZYONDA ÇOCUKLARIN YÜKSEKTEN DÜŞTÜĞÜNÜ GÖRDÜ

'ULTRASONİK SİNYAL' YAPTI

TAVUK TÜYÜ 7 SEKTÖRÜN HAMMADDE İHTİYACINI KARŞILAYACAK

ERÜ’LÜ BİLİM İNSANI TAVUK TÜYÜNDEN YENİ NESİL ORGANİK SES YALITIM LEVHASI GELİŞTİRDİ

ERÜ’DEN BULUŞ

ERÜ’DE PET’TEN ÜRETİLEN AMBALAJ MALZEMELERİNDEKİ SAĞLIĞA ZARARLI KİMYASALLARI AZALTACAK BULUŞ

ERÜ ÖĞRETİM GÖREVLİSİNDEN KARGO ARAÇLARI VE MOTOSİKLETLERİNİ RAHATLATACAK BULUŞ

GELİŞTİRİLEN SÜSPANSİYON İLE ARAÇLARIN YOL TUTUŞU ARTIYOR

ERÜ’DE YENİ KEŞFEDİLEN 2 BAKTERİ TÜRÜNE

‘TURCİCUM’ VE ‘KAYSERİENSE’ İSMİ VERİLDİ

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLER İLKİ BAŞARDI,

SIFIR ALKOLLÜ BİTKİSEL DEZENFEKTAN ÜRETTİ

CRYOCAN FİRMASINDAN DÜNYA ÇAPINDA BAŞARI

IRAK PETROLÜNÜ TAŞIYACAK ÜRETİLEN İLK VAGON TANK IRAK’A GÖNDERİLDİ

ERCİYES TEKNOPARK PANDEMİDE DE HIZ KESMEDİ

Erciyes Teknopark bugün itibarıyla 253 Ar-Ge firması ile neredeyse %100 doluluk oranında faaliyetlerine devam etmekte

ERCİYES TEKNOPARK’TAN UYGULAMALI PROJE YAZMA EĞİTİMİ

“GEREKLİ ALT YAPI VE DESTEĞİ SAĞLAYABİLMEK HEDEFİNDEYİZ”

AGÜ TTO OFİSİ’NİN 200 BİN TL’YE KADAR HİBE DESTEKLİ TÜBİTAK PROJESİ

1512 Teknogirişim Sermaye Desteği (BiGG) programı için 2020-2 çağrıları başladı

MELİKGAZİ BELEDİYESİ’NİN WEB SİTESİ YENİLENDİ

MELİKGAZİ BELEDİYESİ YENİ YÜZÜYLE KURUMSAL WEB SİTESİNİ DE KULLANIMA SUNDU

DİJİTAL GÖSTERİM MERKEZİ’NDE 4 GÖSTERİM BİRDEN VATANDAŞLARI BEKLİYOR

GÖSTERİMİ BÜTÜN VATANDAŞLAR ÜCRETSİZ OLARAK İZLEYEBİLECEKLER

ASPİLSAN İLE TOP BATTERY, Lİ-İYON PİL HÜCRESİ ÜRETİM TESİSİ'NE YÖNELİK TEKNOLOJİ TRANSFERİ SÖZLEŞMESİ İMZALADI

DOĞANKAYA: LİTYUM İYON, PETROL GİBİ OLACAK

ERÜ REKTÖRÜ ÇALIŞ, ASPİLSAN’I ZİYARET ETTİ

“ASPİLSAN’IN ÇALIŞMALARINA HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ”

Gürkan Ofis Mobilyaları

TAVUK TÜYÜ 7 SEKTÖRÜN HAMMADDE İHTİYACINI KARŞILAYACAK

ERÜ’LÜ BİLİM İNSANI TAVUK TÜYÜNDEN YENİ NESİL ORGANİK SES YALITIM LEVHASI GELİŞTİRDİ

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazim Paşayev, tavuk tüyünün sap ve lifinden yeni nesil organik ses yalıtım levhası geliştirdi. Levhanın mevcutta bulunan ürünlerden daha ekonomik olduğunu kaydeden Paşayev, “Sadece inşaat sektörüne değil, biz bunu ev tekstilinde, giysilerde, mobilyada, araçlarda, tren vagonlarında ve uçaklarda da kullanabiliriz” dedi.

Günümüzde önemli kısmı atık madde olarak görülen tavuk tüyü, ERÜ Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazim Paşayev’in girişimleri sonucu atık madde olmaktan kurtuldu. Tüyün üzerinde mekanik işlem yaparak lif ve sap kısımlarını ayıran Paşayev, ürettikleri ses yalıtım levhasının diğer malzemelere göre daha düşük maliyetle üretildiğini ve parametrelerinin de daha yüksek olduğunu kaydetti. Sanayicilere de seslenen Nazim Paşayev, Erciyes Teknopark Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi tarafından yapılan başvuru sonrası patenti alınan proje için yatırım çağrısı da yaptı.

Paşayev, “8 senedir tavuk tüyünün üzerinde çalışmaya başladık. Her şey atık bir malzeme olan tavuk tüyünden bir şeyler geliştirme isteğinden başladı. Biz bu amaçla tüylerin üzerinde mekanik işlem yaparak lif ve sap kısımlarını ayırdık. Sonrasında da bu materyallerden bir şey üretmek istedik. Burada da ilk aklımıza gelen şeylerden birisi bu malzemelerden ses yalıtım malzemesi üretmek oldu. Sonrasında bir TÜBİTAK projesi yazdık ve kazandık. Bu proje kapsamında çeşitli malzemeler geliştirdik. Proje kapandı; ama bizim çalışmalarımız devam ediyor. Biz bu projeden sonra ses yalıtımı ile daha yeni malzemeler geliştirmiş olduk. Bu malzemeler ile iki patent başvurusu yaptık” dedi.

Tavuk tüyünün istenilen alana uygunlaştırılmasının mümkün olduğunu kaydeden Prof. Dr. Nazim Paşayev, “Biz her şeyden önce atık bir maddeyi kullanarak onu değerlendirmiş oluyoruz. Ayrıca geliştirdiğimiz ses yalıtım levhaları mevcut ses ve ısı yalıtım malzemelerine göre çok daha düşük maliyetle üretiliyor. Parametreleri ise mevcut malzemelere göre daha yüksektir. Kullanım açısından geniş bir alana sahiptir. Sadece inşaat sektörüne değil, biz bunu ev tekstilinde, giysilerde, inşaatta, mobilyada, araçlarda, tren vagonlarında ve uçaklarda da kullanabiliriz. İstenilen alana uygunlaştırılması mümkündür. Biz tavuk tüylerinden kağıt üretimi üzerinde de çalışıyoruz, filtreler üzerinde çalışmalara başlamayı düşünüyoruz. Tüylerden elde edilen materyallerden biyolojik olarak bozunabilir kompozit yapılar üretmekteyiz. Böylece tüylerin kullanım alanı gittikçe genişlemektedir. Türkiye'de her sene 40 bin ton tavuk tüyü ortaya çıkmaktadır ve bunların işlenmesi bize her sene özellikleri kaz tüyünün nerede ise aynısı olan 20 bin ton yüksek kaliteli tüy lifi verecektir. Bu da sanayimizin kuş tüyüne olan yurt dışı bağımlılığını düşürmeye imkan sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Sanayicilere yatırım çağrısı yapan Paşayev, “Biz bu malzemeleri üretmekle hem ülke ekonomisine katkıda bulunmuş olacağız hem de ülkemizin doğasını önemli derece de korumuş olacağız. Bunun için sanayicilerimize, iş adamlarımıza tavsiyemiz var. Gelin birlikte çalışalım ve bu malzemeleri üreterek sanayiye uygulayalım. Bunlar tam yerli ve bizim imkanlarımızın dahilinde olan malzemelerdir. TÜBİTAK 1702 çağrısı kapsamında bu patentin lisanslanması ve sanayiye aktarılması hususunda arzu eden sanayicilerimiz Erciyes Üniversitesi Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi ile iletişime geçebilirler. Sanayicilerimiz TÜBİTAK’ın 1702 Patent Tabanlı Teknoloji Transferi Destekleme Çağrısı kapsamında TÜBİTAK’tan yapmış oldukları lisanslama veya devir masraflarını yüzde 75 oranına kadarını geri alabilmektedirler” dedi.