KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

BOL BOL BROKOLİ TÜKETİN

BROKOLİ TÜKETMENİN TAM ZAMANI

ÇALIŞAN SAĞLIĞI DAİRESİ BAŞKANI SELAMİ DUMAN’DAN KAYSERİ'YE PANDEMİ ZİYARETİ

"KAYSERİ'DE SAĞLIK YÖNETİCİLERİ VE ÇALIŞANLARI ARASINDA BÜYÜK BİR UYUM VAR"

ERÜ’DE GELİŞTİRİLEN AŞI ADAYININ 2’İNCİ DOZU YAPILDI

DURNA: İLK DOZDA HİÇBİR YAN ETKİ GÖRÜLMEDİ

ABD'DEKİ KARİYERİNDEN VAZGEÇEN DOÇENT TÜRKİYE'DE ‘NANOTEKNOLOJİK ŞİFRE’ İÇİN ÇALIŞIYOR

ÇALIŞMALARI BİLGİ VE BELGE GÜVENLİĞİNDE KULLANILACAK

NAR SUYUNUN MUCİZEVİ FAYDALARI!

KANSERDEN VE KALP KRİZİNDEN KORUYOR…

COVİD-19 HASTALARI YAŞADIKLARINI ANLATIYOR

"ÇOK AĞIR BİR SÜREÇ ANCAK DENEYİMLENİNCE ÇEKİLEN ISTIRAP ANLATILABİLİR"

YERLİ AŞININ UYGULANDIĞI GÖNÜLLÜLERDE BİR YAN ETKİ GÖRÜLMEDİ

REKTÖR ÇALIŞ: ŞU ANA KADAR AŞI YAPILAN GÖNÜLLÜLERİMİZİN DURUMU ÇOK İYİ”

BÜYÜKKILIÇ’TAN ‘PANDEMİ’ DEĞERLENDİRMELERİ

“GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALMALIYIZ”

KOCASİNAN'DAN ÇÖLYAKLILARA GLÜTEN HASSASİYETİ

“ÇÖLYAKLI AİLELERİMİZİN HER ZAMAN YANINDA OLMAYA ÖZEN GÖSTERİYORUZ”

TALAS’TAN DEZAVANTAJLI AİLELERE ÇOK YÖNLÜ DESTEK

PSİKOLOG, SOSYOLOG VE SOSYAL HİZMET UZMANLARI DEVREDE

ERÜ HASTANELERİ’NDE, BÖBREK NAKLİ YAPILAN İKİ HASTA SAĞLIĞINA KAVUŞTU

“HER BİRİ BİR FİLM SENARYOSU OLACAK KADAR YOĞUN EMEK, MANEVİYAT, BAŞARI, ÇABA, İÇERİYOR”

41 YAŞINDAKİ RAMAZAN ADIGÜZEL ORGAN NAKLİ BEKLİYOR

"ORGAN BAĞIŞI OLURSA MAKİNEYE BAĞLI YAŞAMAKTAN KURTULURUZ"

DİKKAT UZMANLAR UYARIYOR !

“LAHANA BİNBİR DERDE DEVA”

BENLİ: EV HANIMLARI RİSKLİ MODÜLDE GÖZÜKMEKTE

“BASİT TEDBİRLERE UYMAZSAK FARKLI VE DAHA ZORLU TEDBİRLER GEREKECEK”

UZMANLAR UYARIYOR!

“KIŞ AYLARI BOYUNCA BOL BOL KARNABAHAR TÜKETİN”

ERÜ’DE COVİD-19 AŞISI

ERUCOV-VAC ADAY ÜZERİNDE DENENDİ

Gürkan Ofis Mobilyaları

TÜRKİYE´DE 20-22 MİLYON OBEZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Obezite Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Fahri Bayram: "Daha önceki çağlarda savaşlar, enfeksiyonlar insanın ölümüne yol açıyordu ama şimdi obezite ve bununla ilgili hastalıklar çağımızın salgını haline geldi"

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı ve Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Obezite Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Fahri Bayram, "Türkiye´de 20-22 milyon obez olduğunu düşünüyoruz. Bu da korkunç bir rakam. Özellikle bunlar erişkin çağda, verimli çağda olduğu için, iş gücü kaybını, ekonomik kaybını da dikkate almamız gerekiyor." dedi.

Bayram, yaptığı açıklamada, obezitenin Türkiye´nin ve dünyanın önemli sağlık sorunlarının başında yer aldığını söyledi.

Obezitenin kronik, önlenebilir ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunu ancak sağlık profesyonelleri ve halkın obeziteyi bir rahatsızlıktan çok kozmetik bir sorun olarak görme eğilimi taşıdıklarını savunan Bayram, bu durumun obezite ile mücadelede önlerindeki en önemli engellerden biri olduğunu ifade etti.

Bayram, obezitenin çağın salgın hastalığı olduğunu dile getirerek, şöyle dedi:

"Daha önceki çağlarda savaşlar, enfeksiyonlar insanın ölümüne yol açıyordu ama şimdi obezite ve bununla ilgili hastalıklar çağımızın salgını haline geldi. Her yaş grubunu etkiliyor. Artık çocuklarımızda, gençlerimizde bile obezite gittikçe artmakta. Obezite, başta diyabet, hipertansiyon, kalp hastalıkları, ani ölüm, inme ve tansiyon olmak üzere birçok hastalığın temelinde yatan sebeptir. Biz obeziteyi tedavi edersek, bu hastalıkları da tedavi etmiş oluruz."

Obezite sorunu bulunanların sayısının gittikçe artarak tehlikeli boyutlara ulaştığı uyarısında bulunan Bayram, "Bunlarla ilgili yapılan masraflar da çok fazla artarak ülke ekonomilerine büyük yük olmakta. Onun için obezite tedavi edilmeden önce önlenmelidir." diye konuştu.

"İÇ BÖLGELERİMİZDE OBEZİTE DAHA FAZLA"

Dernek olarak 2018 ve 2019 yılında yaptıkları araştırmalarda önemli sonuçlara ulaştıklarını belirten Bayram, "Türkiye´de 20-22 milyon obez olduğunu düşünüyoruz. Bu da korkunç bir rakam. Özellikle bunlar erişkin çağda, verimli çağda olduğu için iş gücü kaybını, ekonomik kaybı da dikkate almamız gerekiyor. Avrupa´da da rakamlar bundan az değil ama ABD´de oran biraz daha fazla. Biz ülkemiz açısından bunun tehlikeli bir salgın, tehlikeli bir durum olduğunu söylüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Bayram, 27 ilde yaptıkları çalışmalarda ilginç bulgulara ulaştıklarını aktararak, "Özellikle hamurdan beslenme, yağlı beslenmenin olduğu iç bölgelerimizde obezite oranı daha fazla, sahil kesimlerimizde biraz daha az. Derneğimizin yaptığı çalışmalarda ´tehlikeli obezite´ dediğimiz oran çok fazla boyutlarda. Bu oran bundan 30-40 yıl önce obezlerin yüzde biri iken, bugün yüzde 10´lara doğru yükselmekte. Onun için bu konuda herkesin dikkatli olması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

"MAALESEF GAYRİRESMİ AMELİYAT YAPILIYOR"

Prof. Dr. Bayram, dünyada refah seviyesiyle birlikte artan obezitenin çözümü için anaokulundan üniversiteye kadar hayat boyu devam edecek bir hayat tarzı değişikliğine gidilmesi gerektiğini vurguladı. Bayram, düzenli beslenerek, fazla kalorili ve hazır gıdalardan uzak durarak, içeriği bilinen gıdalar tüketerek, sebze meyve türü gıdalarla, kuru baklagiller ve tahıllara beslenmede ağırlık vererek ve hareketli yaşayarak sağlıklı bir yaşam sürdürülebileceğini anlattı.

Obezite tedavisinde kullanılan yöntemlerden birinin de ameliyat olduğuna dikkati çeken Bayram, şöyle konuştu:

"Ameliyata gelmeden önce hastanın belli tedavileri alması lazım. Maalesef vatandaşlarımız her şey bitecekmiş gibi direkt ameliyata gidiyorlar, bu yanlış bir uygulama. Bazı tedavilerimiz var, onlar uygulanır, başarılı olmazsa o zaman ameliyat bir tercih olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan ameliyatlar ciddi ameliyatlar. Bunları yapan merkezlerin çok tecrübeli ve ekipmanın çok iyi olması gerekiyor."

Obezite ameliyatının medyada basit bir operasyon gibi yansıtıldığını söyleyen Bayram, "Bu çok tehlikeli bir durum. Belki 100 obez hastanın 2-3´ü ancak ameliyat ile tedavi edilebilir. Zaten bu hastanın en az 6 ay tedavi gördükten sonra ameliyat edilmesi gerekiyor. Maalesef resmi yapılan ameliyatlardan çok daha fazla gayriresmi, özel yapılan ameliyatlar var. Bunların çoğunun da gereksiz olduğunun altını çiziyorum. Uygun şartlara sahip merkezlerde yapılan ameliyatlar çok daha başarılı olur." dedi.


Haber Kaynak : AA