KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

FİLYASYON ÇALIŞMALARI EV EV DEVAM EDİYOR

SAĞLIK SEN BAŞKANI KESER: ZORUNLU OLMADIKÇA DIŞARIYA ÇIKMAYALIM

SAĞLIK BAKANI KOCA'DAN İL SAĞLIK MÜDÜRÜ BENLİ'YE TEŞEKKÜR

BAKAN KOCA, İL SAĞLIK MÜDÜRLERİ İLE PANDEMİ SÜRECİNİ DEĞERLENDİRDİ

İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ, SU ÜRÜNLERİ SATAN YERLERİ DENETLEDİ

YASAĞI İHLAL EDENLERE CEZA KESİLDİ

OKUL MÜDÜRÜ COVİD HASTALARINA ŞİFA DAĞITIYOR

HEM OKUL MÜDÜRÜ HEM FİLYASYON EKİBİNDE

“ZATÜRRE AŞISI YAPTIRALIM DERKEN SALGINA YAKALANMAYIN”

TÜRKİYE AİLE HEKİMLERİ UZM. DRN. KAYSERİ ŞB. GEN. SEKRETERİ UZM. DR. KADİR ÖZDEMİR AŞI BAŞVURULARI HAKKINDA KONUŞTU

BÖBREK HASTALARINA 'YERLİ VE MİLLİ' TEDAVİ İLE ÇÖZÜM

TIKANIKLIĞA BAĞLI BÖBREĞİ ÇALIŞMAYAN HASTALARA ERÜ’DEN ÇÖZÜM

TABİP ODASI BAŞKANI’NIN KORONA İSYANI

“HEKİMLER, SAĞLIK ÇALIŞANLARI VE TEDBİR ALMASINA RAĞMEN HASTALIĞA YAKALANANLAR O BEDELİ CANIYLA ÖDÜYOR"

BU SAVAŞIN GİZLİ KAHRAMANLARINDAN BİRİ DE FİLYASYON EKİPLERİ

Sağlık-Sen Kayseri Şube Başkanı Keser, "Salgının yükünü sadece sağlık çalışanlarının omuzlarına yüklemeyelim"

LÖSEMİ HASTASI ARIN'IN BABASINDAN KÖK HÜCRE BAĞIŞI ÇAĞRISI

Baba Yıldırım: - "Sadece oğlum için değil bütün lösemili çocuklar için tüm Türkiye'yi kök hücre bağışı yapmaya çağırıyorum"

ŞİFA KAYNAĞI DOMATES

“7 GÜN BOYUNCA DOMATES TÜKETİN”

POZİTİF VATANDAŞLAR TEMASTA BULUNDUKLARI İSİMLERİ DOĞRU VERMİYOR

Benli: "Bu dönemde temas içinde olan kişileri izole edemezsek, kontrol etme şansımız olmaz"

KORONAVİRÜS BİLİM KURULU ÜYESİNDEN VAKA SAYILARI ARTIŞ GÖSTEREN İLLER İÇİN "SICAK HAVA" UYARISI

Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz: ”Önümüzdeki hafta sonu da vaka sayılarının artış olduğu illerde Ankara, Konya, İstanbul, Kayseri, Diyarbakır'da dikkat edelim"

BAKAN KOCA KAYSERİ’DEKİ TEHLİKEYİ AÇIKLADI

KAYSERİ’NİN EN FAZLA HASTA OLAN 5 İL ARASINDA

BENLİ’DEN GECE MESAİSİ

İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli koronavirüsle mücadelede ön saflarda çalışan filyasyon ekiplerini ziyaret etti

YASİN ÖĞRETMEN "KAN BAĞIŞI" MESAİSİ İLE KANSER TEDAVİSİ GÖREN ÇOCUKLARI YAŞAMA BAĞLIYOR

Kayseri'de öğretmen Yasin Örer, kan bağışı için çevresindeki kişileri teşvik ederek, kanser tedavisi gören çocuklara destek olabilmek için çaba gösteriyor

ANKARA, İSTANBUL, İZMİR, BURSA, ERZURUM, SİVAS, KAYSERİ HALEN YÜKSEK RİSKLİ İLLERİMİZ ARASINDA

Sağlık Bakanı Koca: “Korona virüsün birinci dalgasının ikinci pikini yaşadığımızı söyleyebilirim”

Anahtar Kelimeler: UZMANLAR İSHALLERİNE KARŞI UYARDI
Gürkan Ofis Mobilyaları

UZMANLAR YAZ İSHALLERİNE KARŞI UYARDI

BOL BOL SU İÇİN

Acıbadem Kayseri Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Serap Ceran Çağrıl; havaların ısınmasıyla birlikte yaz enfeksiyonlarına, özellikle yaz ishallerine karşı tedbirli olunması gerektiğini belirterek; "Yaz ishali gelişen çocukta su kaybı yaşanır ve sıcak havaların da etkisiyle artan su kaybı daha da artabilir. Çocuğun yaşına uygun olarak ishale yönelik diyet uygulamaları da hastaneye başvuru oranlarını azaltır. Bu süreçte ailelerin mutlaka hekimle irtibat halinde olmaları gerekir” dedi.

Yaz mevsiminde en sık görülen hastalığın, yaz ishalleri olduğunu söyleyen Dr. Serap Ceran Çağrıl ailelere yönelik şu uyarıda bulundu; “Yaz ishalleri özellikle seyahat ve dışarı çıkma, bahçede oynama ile birlikte kendisini göstermeye başladı. Aşırı kusma, gün içinde 5 ten fazla sayıda ishal, kanlı sümüklü ishal ve halsizlik durumlarında, çocuğun beslenmesi sekteye uğradığında ailelerin hemen bir çocuk hekimine ya da acil servise başvurmalarında fayda var.”

Covid-19 ile ilgili alınan tüm önlemler diğer enfeksiyonlara karşı korunmayı ciddi oranda artırdığını belirten Dr. Serap Ceran Çağrıl; “Covid-19’un bize bir anlamda faydası şu; hijyen önlemlerine daha fazla dikkat ettiğimiz için toplumsal olarak hem çocuklarda, hem büyüklerde enfeksiyon hastalıklarını bu aylarda daha az görmeye başladık. Normalde Temmuz ayı itibari ile yaz ayı enfeksiyonlarının hastaneye çok daha sık başvurulacak şekilde artmasına rağmen bu sene, yaz hastalıklarının bu kadar yoğun yaşanmadığını gözlemliyoruz” ifadelerini kullandı.

Ebeveynlere önerilerde de bulunan Dr. Serap Ceran Çağrıl; annelerin çocuklarını takip etmelerini belirterek şunları söyledi;

"İshal, kişilerin elden ele temasıyla ve enfekte veya iyi yıkanmamış gıdaların yenmesi ile bulaşır. Kişisel temizliğe dikkat edilmesi özellikle çocukların tuvalet sonrası el temizliklerine dikkat etmeleri bağırsak enfeksiyonlarını önler. Ishal; ateş, kanlı dışkılama, halsizlik kusma ve karın ağrısı gibi şikayetlerle de kendini gösterebilir. Bunu önlemek adına hijyene çok dikkat edilmeli. Ayrıca bazı ishal mikropları örneğin rotavirus gibi ağır ishal yapabilen enfeksiyonlarından çocukları aşı ile korumak mümkündür”

Bu dönemde hekim ile iletişim halinde olmanın önemine değinen Dr. Çağrıl; "Yaz hastalıklarının bir kısmını da döküntülü hastalıklar oluşturur ve de çok rastladığımız enfeksiyon hastalıklarından bir gruptur. Döküntülü hastalıklar da çok çeşitli olmakla birlikte, özellikle yazın beşinci hastalık, altıncı hastalık, el ayak ağız hastalığı gibi birtakım döküntülü hastalıkların sıklığı artıyor. Bunların çoğu viral enfeksiyon dediğimiz antibiyotik gerektirmeyen enfeksiyonlardır. Hastaların ateş ile birlikte vücudun herhangi bir yerinde aniden çıkan genellikle kırmızı renkli olan döküntülerde mutlaka takip eden hekimine başvurmaları çok önemli, ilaç ihtiyacını minimumda tutarak tedavisine gerekirse tahliller yaparak karar vermek gerekir. Bu süreçte ateş kontrolü de yapılmalıdır" diye konuştu.


Haber Kaynak : İHA