VELİLER ‘İLKOKUL YIKILACAK´ İDDİASI İLE VALİLİĞE KOŞTU
Kayseri´de 130 öğrencinin eğitim-öğretim gördüğü ilkokullarının yıkılacağı duyumunu alan veliler, seslerini duyurmak için soluğu Valilik´te aldı.
Tarih: 20.9.2019 16:01:31/ 584okunma / 0yorum

Veliler okulun eski bir yapı olduğunu ancak okul bahçesine yeni yapılan okulun da imam hatip ortaokuluna çevrilmesi nedeniyle mağdur edildiklerini söylediler.

Kocasinan ilçesi Yenişehir Beşparmak Mahallesi´nde faaliyet gösteren ve 130 öğrencinin eğitim-öğretim gördüğü Cengiz Topel İlkokulu´nun iki hafta içerisinde yıkılacağı iddia edildi. Bu duyumu alan öğrenciler durumu ailelerine anlattı. Veliler, önce okul ile sonra muhtarlık ve Milli Eğitim yetkilileri ile görüştü. Bir sonuç alamayan öğrenci velileri, Kayseri Valiliği´ne giderek konuyu vali yardımcısına anlattı.

İLKÖĞRETİM OKULU DİYE BAŞLADILAR, İMAM HATİP ORTAOKULUNA ÇEVİRDİLER

Cengiz Topel İlkokulu birinci sınıf öğrencisi Zeynep Ada´nın annesi Merve Yıldız, Valilik önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, “Biz ebeveyn olarak değil, çocuklarımız adına buradayız. Okulumuz eski bir yapı, okulun duvarlarında çatlaklar var, okulun tuvaleti dışarıda, güvenliği yok, çocuklar adına tehdit oluşturuyor. Sıralar, kapılar, pencereler eski. Sürekli sorunlar çıkıyor. Bu okul ‘2-3 sene önce yıkılacak´ denildi, ‘tamam´ dedik. Okulun bahçesine yeni bir bina diktiler. ‘Biz bu okula taşınacağız´ dediler, ‘tamam´ dedik. İlköğretim okulu olarak inşa edilen okul, daha sonra imam hatip ortaokuluna çevrildi, mahallenin imam hatibe ihtiyacı varmış. ‘Peki biz ne olacağız?´ diye sorduk. Yetkililer ‘Siz bu şekilde devam edeceksiniz´ dediler, Milli Eğitim´e dilekçeler yazıldı ama bir muhatap bulamadık. Okullar başladı, şimdi Cengiz Topel İlkokulu´nun kapatılacağı ve yıkılacağı haberi gelmiş. Madem okul kapatılacaktı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Planlama bölümünde Nihal hanım var, bu işlerle o ilgilenmiş. Okula gelip bakmış, bu okulun çocuklar için, eğitim için risk oluşturduğunu söylemiş. Madem öyle, eğitim-öğretim başlayalı iki hafta oldu, çocuklarımız neden bu okula verildi?” diye konuştu.

“YIKILACAKTI, ÇOCUKLARIMIZ NEDEN BU OKULA VERİLDİ?”

Çocuğunun psikolojisinin bozulduğunu söyleyen anne Yıldız, sözlerine şöyle devam etti: “Bu çocukların psikolojisi, bu çocukların arkadaşları, öğretmenleri ne olacak? Bu çocuklar alınıp, hangi okula verilecek? Muhtarlıkla, yeni yapılan imam hatip orta okulunun müdürü ile görüştük. Yeni yapılan okul müdürü ‘ben kesinlikle almam´ diyor. Bu çocukları hiç kimse ‘almam´ diyemez. Bu çocuklar sadece bizim değil, bu vatanın, bu toprağın çocuklarıdır. Bu çocukların eğitimi söz konusu. 150´ye yakın çocuk var, şuan eğitim görüyorlar ama bize gelen duyum ve haber muhtarlıktan, iki haftaya kadar okul boşaltılacakmış, çocuklara yer ayarlamamız söyleniyor. Ben bir veli olarak çocuklara yer ayarlayamam. Böyle bir sıkıntı vardı, ikamet adresime göre o okula neden verdiniz? Diğer okullar benim evime uzak. Ben bu çocukları nereye göndereceğim? Bu çocukların psikolojisi ne olacak? Benim çocuğum gelip ayaklarıma kapandı, ‘Ben öğretmenimden ayrılmak istemiyorum´ diyor. Ben ne diyebilirim? Hadi benim çocuğum daha birinci sınıf, diğer öğrencilerin psikolojisi ne olacak? Yeni ortaokulun kapasitesi de var, 5 boş sınıf var. Aynı bahçeyi kullanıyoruz. Milli Eğitim´den muhatap bulamadık, Valilik ile görüşeceğiz. Tamam bizim okul yıkılsın, yeni bina dikilsin ama çocuklarımız, öğretmenlerinden ve arkadaşlarından ayrılmasın. İmam hatip orta okullarında boş sınıflarımız var, bizi oraya çeksinler.”

“ÇOCUĞUMUN YANINDA AĞLADIM”

Cengiz Topel İlkokulu´nda birinci ve dördüncü sınıfta çocuğunun okuduğunu söyleyen anne Sevda Kazu ise “Kayseri genelinde okul olarak üçüncülüğümüz var, okulumuz başarılı bir okul. Gerekirse eksikleri, belirli bir bütçe halinde biz de yapabiliriz diye düşündük, sonra okulun yıkılacağını söylediler ama haksızlıklara sesimizi duyurmak istiyoruz. Benim çocuklarımın ikisinin de psikolojisi alt üst olmuş durumda, bana bunu hangi psikolog açıklayabilir? Ben anne olarak oturup çocuğumun yanında ağladım. İki hafta önce akılları neredeydi? Mührü bassalardı o okullara, biz de başımızın çaresine bakardık” diye konuştu.

Şuana kadar okulun yıkılacağı ya da kapatılacağına dair herhangi bir resmi yazının okul yönetimine bildirilmediği de öğrenilirken, öte yandan velilerin Vali yardımcısı Dr. M.H. Nail Anlar ile görüştüğü, Anlar´ın “Biz bu durum ile ilgileneceğiz. Siz anneleri, velileri üzmeyeceğiz” dediği ortaya çıktı.
Kaynak: İHA

BARAJ SUYU ÇEKİLDİ,
BARAJ SUYU ÇEKİLDİ,
KAFATASLARI ORTAYA ÇIKTI
İŞGÜCÜNÜN KAYNAĞINI KADINLARIMIZ OLUŞTURUYOR
İŞGÜCÜNÜN KAYNAĞINI KADINLARIMIZ OLUŞTURUYOR
AKAY, 15 EKİM DÜNYA KADIN ÇİFTÇİLER GÜNÜ DOLAYISIYLA BİR MESAJ YAYIMLADI
58 YAŞINDA OKUMA YAZMA ÖĞRENDİ,
58 YAŞINDA OKUMA YAZMA ÖĞRENDİ,
EHLİYET ALACAK
VERGİDE AYRIMCILIK KABUL EDİLEMEZ
VERGİDE AYRIMCILIK KABUL EDİLEMEZ
KSMMMO Başkanı Ali Yedikaya, ”Vergide ayrımcılık kabul edilemez”
RUANDA DA 100 GÜNDE 800 BİN İNSAN ÖLDÜRÜLDÜ
RUANDA DA 100 GÜNDE 800 BİN İNSAN ÖLDÜRÜLDÜ
MAZLUMDER Kayseri Şubesi, dünyada yaşanan insan hakları ihlalleri ve soykırımları gündeme getirerek bilgilendirmeye devam ediyor.
ERCİYES DAĞI´NDA BULUNAN MANYETİK ALAN SÜRÜCÜLERİ ŞAŞIRTIYOR
ERCİYES DAĞI´NDA BULUNAN MANYETİK ALAN SÜRÜCÜLERİ ŞAŞIRTIYOR
ARAÇLAR KENDİLİĞİNDEN RAMPA YUKARI ÇIKIYOR
YAHYALI ÜLKÜ OCAKLARI´NDAN
YAHYALI ÜLKÜ OCAKLARI´NDAN
SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ
KAYSERİ KARADENİZLİLER DERNEĞİ´NDE COŞKULU AÇILIŞ
KAYSERİ KARADENİZLİLER DERNEĞİ´NDE COŞKULU AÇILIŞ
Kayseri Karadenizliler Derneği Başkanı Prof. Dr. Sefer Kumandaş: “Karadenizliler vatanına ve milletine düşman olanlara cellat olmuştur”
SEMİRAMİS SANAT MERKEZİ OSMANLI SOKAĞINDA HİZMETE GİRDİ…
SEMİRAMİS SANAT MERKEZİ OSMANLI SOKAĞINDA HİZMETE GİRDİ…
Semiramis Sanat Merkezi Talas Osmanlı Sokağında düzenlenen törenle açıldı.
ASANSÖR BAKIM VE ONARIMLARINI İHMAL ETMEYİN
ASANSÖR BAKIM VE ONARIMLARINI İHMAL ETMEYİN
MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI AKİF AKSOY: “OLUŞABİLECEK MADDİ VE MANEVİ BİNA YÖNETİCİSİNE YÜKLENMİŞTİR”
HAVANIN GÜZEL OLMASI PAZARCILARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR
HAVANIN GÜZEL OLMASI PAZARCILARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR
Havaların mevsim normallerinin üzerinde olması sebze ve meyvelerin sorunsuz yetişmesini sağlarken, semt pazarlarında da fiyatların uygun seyretmesine vesile oluyor.
KIZI KARABEKİR PAŞA´YI ANLATTI
KIZI KARABEKİR PAŞA´YI ANLATTI
2. Uluslararası Develi Aşık Seyrani Türk Kültürü Kongresi´ne katılan Kazım Karabekir´in kızı Timsal Karabekir Yıldıran, "Dünü unutmayalım ki, yarına hakkımız olsun" dedi.
GAZETECİ YAVUZ NAVRUZ´UN ACI GÜNÜ
GAZETECİ YAVUZ NAVRUZ´UN ACI GÜNÜ
BABASINI HAKK´A UĞURLADI
PROF. DR. TEMEL YEŞİLYURT,
PROF. DR. TEMEL YEŞİLYURT,
EĞİTİM BİR SEN´DE EĞİTİMCİLERLE BULUŞTU
HAYVAN SEVERLER KAYSERİ´DE BULUŞTU
HAYVAN SEVERLER KAYSERİ´DE BULUŞTU
Türkiye´nin dört bir tarafından katılan gençlerin aralarında bulunduğu “Genç Hayvan Hakları Savunucuları Kapasite Geliştirme ve Tecrübe Paylaşım Etkinliği” adında düzenlenen program Kayseri´de gerçekleştirildi.
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
16 Ekim 2019 Çarşamba
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL