YARININ TÜRKİYE´Sİ
GENÇLERİN OMZUNDA YÜKSELECEK
Tarih: 7.1.2019 16:50:20/ 443okunma / 0yorum

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, Yahyalı TÜGVA Temsilciliğinin davetlisi olarak geldiği Yahyalı´da gençlerle söyleşi, gerçekleştirdi.

Yahyalı Kadın ve Gençlik Merkezi´nde düzenlen programda Bıyıklı Kültür ve Medeniyet Değerleri üzerinde durdu. Soru cevaplarla ilerleyen söyleşide Mahmut Bıyıklı şöyle konuştu:

"Biz millet olarak yeniden kültürel değerlerimizin ve medeniyet birikimimizin farkına vardığımızda her alanda söz sahibi olacağız. Tarık Buğra´nın da dediği gibi “Kültür” diye bir şey vardır ve kültür bir toplumun olmak ya da olmamak meselesidir. Kültür önemlidir çünkü kültür bizi belirleyen, meydana getiren içine doğup içinde geliştiğimiz bir olaydır. Kültür sadece ney dinletisi hat sergisi resim tiyatro opera konser gibi değildir. Kültür öncelikle yaşama tarzı hayatı algılayışı ve yaşama biçimidir"

Bıyıklı, "Bir anlamda zihniyet dünyası ve buna bağlı olarak da pratiğidir. Milleti millet yapan kültürüdür. Küresel güç sahipleri Milletleri artık Katlederek soykırım uygulamıyor. Kültürel soykırım yaparak bütün milletleri kendi isteğine göre tek tipleştiriyor kendi tüketim anlayışına göre herkesleştiriyor" ifadesinde bulunarak konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Batının tekniğini alan Müslümanlar batının kültürünü de ister istemez almış oldular. Son yıllarda yaşadığımız bilinç kırılmalarına zihin karışıklıklarına baktığımızda batı medeniyetinin hakim söylemlerinin Müslümanların masum bilinçaltına köklü bir şekilde nasıl yerleştiklerini üzülerek görmekteyiz. İbn Haldun ‘Mağlup ebedi olarak galibin şiarına; sembollerine, kılık kıyafetine, mesleğine, diğer durum ve adetlerine, tabi olmaya düşkündür´ diyor. Gerçekten de günümüz Müslümanlarının hadiselerine yaklaşımlarındaki tavırlar sorunlara getirdikleri çözümler kafaların ne denli karışık olduğunu bize gösteriyor. Tanpınar halimiz Huzur romanında şöyle özetler, ´Kendimizi sevmiyoruz. Kafamız bir yığın mukayeselerle dolu; Dede´yi, Wagner olmadığı için, Yunus´u, Verlaine, Baki´yi Goethe ve Gide yapamadığımız için beğenmiyoruz. Uçsuz bucaksız Asya´nın o kadar zenginliği içinde, dünyanın en iyi giyinmiş milleti olduğumuz halde çırılçıplak yaşıyoruz. Coğrafya, kültür, her şey, bizden bir yeni bir terkip bekliyor; biz misyonlarımızın farkında değiliz. Başka milletlerin tecrübesini yaşamaya çalışıyoruz.´´ Bütün gençlerimiz neyi kaybettiğimizin farkında olduğu gibi neye sahip olduğumuzun da şuurunda olmalıdır. Çünkü Yarının Türkiye´si idealist gençlerin omzunda yükselecek.

Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği program hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.
Kaynak: KURUM BÜLTENİ

Anahtar Kelimeler: YARININ TÜRKİYE
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
18 Mart 2019 Pazartesi
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL