YAŞLILAR, ÇOCUKLAR VE KRONİK HASTALIĞI OLANLAR DİKKAT!
ZATÜRRE HAYATI TEHDİT EDEBİLİYOR...
Tarih: 11.11.2017 11:24:12/ 398okunma / 0yorum

Her yıl binlerce kişi, zatürre nedeniyle hastaneye yatıyor hatta yaşamını kaybedebiliyor. Bebekler, 65 yaş üzeri yaşlılar gibi riskli gruptaki kişilerde hastalık çok daha ağır seyirde yaşanabiliyor. Çoğu sağlıklı kişinin 1-3 hafta içinde iyileşeceğini belirten Acıbadem Kayseri Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nuri Tutar,  ancak özellikle riskli gruplarda hayati önem taşıdığı için mutlaka gerekli önlemlerin alınması ve koruyucu aşı yaptırılması gerektiğini söylüyor.

Pnömoni, daha yaygın bilinen adıyla zatürre dünyada ve Türkiye´de en sık görülen hastalıklardan biri olarak gösteriliyor. Akciğerlerin, bakteriler, virüsler, parazitler veya mantarlara bağlı olarak iltihaplanması sonucu oluşan zatürre, Türkiye´de her yıl yaklaşık 500 bin kişiyi etkileyen ciddi bir sorun. Sıklıkla da bakterilerden kaynaklandığı görülüyor.  Mikropların çok güçlü olması ya da farklı nedenlerle filtrelenememesi ve zayıflamış bağışıklık sistemi gibi durumlarda mikroplar akciğerlere ulaşarak enfeksiyonunun oluşmasını sağlıyor.

Zatürre, grip gibi solunum yolu enfeksiyonlarının bir komplikasyonu olarak gelişebildiği için herkes hastalığa yakalanabiliyor. Ancak, ileri yaştakiler, çocuklar, KOAH, astım, diyabet gibi kronik hastalıkları bulunanlar ve bağışıklık sistemi zayıf kişiler için ciddi risk oluşturuyor. Bu nedenle komplikasyon gelişmesini önlemek için erken teşhis edilmesi gerekiyor.

Ölümlerin önemli bir nedeni yaşlı hastalarda gelişiyor. Bu noktada da en önemli faktörün hastaların hekime geç başvurması olduğunu belirten Acıbadem Kayseri Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nuri Tutar, “ Yapılan çalışmalar hastaneye yatacak hastaların bile, hemen acilde ilk doz antibiyotiğin verilip öyle yatırılmasını, ilk tedaviye başlangıç sürecinde dakikaların bile önemli olduğunu gösteriyor” diyor.

BELİRTİLERİN ŞİDDETİ YAŞA GÖRE DEĞİŞİYOR

Doç. Dr. Nuri Tutar, semptomların şiddetinde hastanın yaşı ve diğer sağlık koşullarının etkili olabildiğini anlatıyor. Hastaların hikayelerine bakıldığında ise genellikle soğuk algınlığı veya grip sırasında titremeyle yükselen ateş, öksürük, balgam, yan ağrısı yakınmalarının bulunduğu görülüyor. Bunlara özellikle merdiven çıkma gibi efor gerektiren durumlarda nefes darlığı ve hırıltı da eklenebiliyor. Zatürre gelişen her hastada görülmemekle birlikte, bu belirtilere bazen baş ağrısı,  kuru öksürük, eklem ağrıları, bulantı, kusma ve hatta karın ağrısı gibi atipik belirtiler de eklenebiliyor. Doç. Dr. Nuri Tutar, zatürrede kesin tanının konabilmesi için bu muayene bulgularının yanı sıra akciğer grafisi ve kanda balgam tetkiklerine de ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

TEDAVİDE HASTANIN GENEL DURUMU ÖNEMLİ

 

Zatürre tanısı alan sağlıklı kişilerin 1-3 hafta içerisinde iyileşebildiğini söyleyen Doç. Dr. Nuri Tutar, hastanın yaşı, genel sağlık durumu, eşlik eden hastalıkları gibi bazı etkenlerin tedavi yaklaşımında belirleyici olduğunu belirtiyor. Tedavide, enfeksiyonun önlenmesi ve olası komplikasyonların önüne geçilmesini hedeflediklerini anlatan Doç. Dr. Nuri Tutar, “Hastaların çoğunda, uygun antibiyotikler, balgam sökücü ve ateş düşürücülerin kullanılması suretiyle evde tedavi yeterli oluyor. Aynı zamanda, bol sıvı alımı, sağlıklı beslenme de iyileşme sürecine olumlu katkı sağlıyor. Risk grubundaki hastalar veya ağır zatürre vakaları ise hastanede tedavi gerektirebiliyor” diyor.

KORUNMAK İÇİN AŞILANMA GEREKİYOR

Zatürre tedavisinde hazırlayıcı sebeplerin de ortadan kaldırılması önem taşıyor. Kronik hastalıkların hekim kontrolünde takip ve tedavisi,  sigara, alkol ve ilaç bağımlılığının kontrolü, dengeli beslenme, hijyenik yaşam koşullarının sağlanması da hem hastalığın iyileşme sürecinde, hem de tekrarlama riskini azaltmada önemli rol oynuyor. Ayrıca, grip salgınları ile birlikte grip virüsüne bağlı veya direncin düşmesi nedeniyle bakterilere bağlı zatürre de yaşanabiliyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nuri Tutar, “Korunmak için KOAH, bronşektazi, astım, kalp yetmezliği gibi kronik hastaların varlığında ve ileri  yaştaki hastalarda, zatürre ve grip aşılarının hekim kontrolünde uygulanması gerekiyor” diyor.

BU RİSK FAKTÖRLERİNE SAHİP OLANLAR DİKKAT!

Sigara kullanmak,

Yakın zamanda lanjit, influenza gibi viral solunum yolu enfeksiyonu ya da soğuk algınlığı geçirmek,

İnme, demans, Parkinson hastalığı veya diğer nörolojik sorunlardan dolayı yutma güçlüğü yaşamak,

KOAH, bronşektazi veya kistik fibroz gibi kronik akciğer hastalığına sahip olmak,

Kalp hastalığı, karaciğer sirozu ya da diyabet gibi diğer ciddi kronik hastalıkları sahip olmak,

Yaşlı bakım evleri ya da bir sağlık kurumunda çalışıyor olmak,

Yakın zamanda travma ya da cerrahi operasyon geçirmek,

Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olacak, kanser ya da otoimmün bozukluklara sahip olmak ya da ilaç kullanmak. 
Kaynak: KURUM BÜLTENİ

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ YRD. DOÇ. DR. ALİ RAMAZAN BENLİ
İL SAĞLIK MÜDÜRÜ YRD. DOÇ. DR. ALİ RAMAZAN BENLİ
GÖREVİ DR. İSMAİL KILIÇ´TAN DEVİR ALDI
BÜNYAN BELEDİYESİ
BÜNYAN BELEDİYESİ
AİLE İÇİ İLETİŞİM SEMİNERİ DÜZENLEDİ
HEKİMLERE VE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA
HEKİMLERE VE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA
“GRİP” SEMİNERİ
KAYSERİ´NİN YENİ SAĞLIK MÜDÜRÜ ATANDI
KAYSERİ´NİN YENİ SAĞLIK MÜDÜRÜ ATANDI
YRD. DOÇ. DR ALİ RAMAZAN BENLİ KOLTUĞUN YENİ SAHİBİ OLDU...
DİŞ HEKİMLER GÜNÜ´NDE
DİŞ HEKİMLER GÜNÜ´NDE
AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI´NIN ÖNEMİNE VURGU YAPILDI…
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ HASTANELERİ
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ HASTANELERİ
2. ÜROONKOLOJİ KONSEY TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ...
JULİEN HASTALIĞINA FRANSIZ KALMADI
JULİEN HASTALIĞINA FRANSIZ KALMADI
Özel Magnet Hastanesi´nde Fransız Hastaya Tüp Mide ameliyatı yapıldı.
NNYÜ HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ DÜNYA DİYABET GÜNÜ ETKİNLİĞİ
NNYÜ HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ DÜNYA DİYABET GÜNÜ ETKİNLİĞİ
BOZTEPE MAHALLESİNDE KADINLARA DİYABET EĞİTİMİ
BÜYÜKŞEHİR DİYABETE DİKKAT ÇEKTİ
BÜYÜKŞEHİR DİYABETE DİKKAT ÇEKTİ
Büyükşehir Belediyesi 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle Türkiye genelinde uygulanan sosyal sorumluluk projesine katkı verdi. Şehirlerin sembol binalarının mavi ışıkla aydınlatılarak diyabete dikkat çekilmesi kampanyasına Büyükşehir Belediyesi de Tarihi Saat Kulesi´ni aydınlatarak katıldı.
KOCASİNAN BELEDİYESİ´NİN DİYABET HASSASİYETİ
KOCASİNAN BELEDİYESİ´NİN DİYABET HASSASİYETİ
Kocasinan Belediyesi, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü´nde farkındalık oluşturmak amacıyla bir seminer gerçekleştirdi. Sağlıklı beslenmenin önemine vurgu yapılan seminerin sonunda şeker taraması yapıldı.
ERÜ´DE “DÜNYA KOAH GÜNÜ” ETKİNLİĞİ
ERÜ´DE “DÜNYA KOAH GÜNÜ” ETKİNLİĞİ
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi ve Türk Toraks Derneği tarafından “15 Kasım Dünya KOAH Günü” etkinliği düzenlendi.
800 YIL ÖNCESİNDE İLAÇ YERİNE MÜZİK KULLANILIYORDU
800 YIL ÖNCESİNDE İLAÇ YERİNE MÜZİK KULLANILIYORDU
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Eczacılık Tarihi ve Etiği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Halil Tekiner, Osmanlı ve Selçuklu´da müzikle tedavinin yaygın olarak kullanılmasına rağmen, günümüzde Türkiye´nin müzikle tedavi uygulayan ülkeler sıralamasında geride kaldığını söyledi.
TALAS´TA ŞEKER HASTALIĞI SEMİNERİ VERİLDİ
TALAS´TA ŞEKER HASTALIĞI SEMİNERİ VERİLDİ
Talas Belediyesi ve Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi işbirliği ile 14 Kasım Dünya Diyabet (Şeker Hastalığı) Günü dolayısıyla diyabette farkındalık oluşturmak amacıyla bilgilendirme ve bilinçlendirme semineri verildi.
ÇOCUKLARA ENFENKSİYONDAN KORUNMA YOLLARI ANLATILDI
ÇOCUKLARA ENFENKSİYONDAN KORUNMA YOLLARI ANLATILDI
Talas Belediyesi, Acıbadem Kayseri Hastanesi işbirliği ile çocuklara yönelik enfeksiyondan korunmanın yolarını anlatan bir sağlık semineri düzenledi.
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ VETERİNER FAKÜLTESİ TARAFINDAN
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ VETERİNER FAKÜLTESİ TARAFINDAN
“VETERİNER KARDİYOLOJİ VE ULTRASONOGRAFİ” ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ.
SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Resmi İlanlar

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
25 Kasım 2017 Cumartesi
Bugün
Güneşli
10 °C
-6 °C
Pazar
Parçalı bulutlu
10 °C
-3 °C
Pazartesi
Fırtına
9 °C
1 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

/resimler/2017-9/7/1139320060307.jpg
KANALIMIZA
ABONE OL